Centrální banky se předhánějí ve snižování sazeb


Východisko: Centrální banky se včera předháněly ve snižování úrokových sazeb. ECB snížila o 75bb na 2,50 % (největší snížení v historii ECB), britská BoE snížila o 100bb na 2 % (nejnižší sazby od roku 1951), švédská Riksbank snížila dokonce o 175bb na 2 %. Důvody snížení jsou všeobecně známé a v minulých komentářích donekonečna opakované: rostoucí rizika ekonomického oslabení; problémy finančního sektoru; inflace už není téma k debatě. Banky budou určitě ve snižování sazeb pokračovat. Případné efekty směrem k oživení ekonomiky však nebudou ještě drahnou chvíli patrné.

Analytik Vojtěch Benda: Pokles sazeb bude pravděpodobně pokračovat i v následujících měsících. Sazby BoE by mohly jít až k 0 %, sazby ECB ke 2 % (či dokonce pod).

Východisko: Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl se včera vyjádřil v tom smyslu, že momentálně nevidí jinou alternativu než snížení úrokových sazeb již na nejbližším zasedání ČNB. Mojmír Hampl patřil v minulosti spíše k těm více jestřábím členům boardu ČNB. V 1H08 prosazoval zpřísnění měnové politiky kvůli inflačním rostoucím rizikům, na posledním zasedání ČNB se jako jediný postavil za návrh snížení sazeb o „pouhých“ 50bb, oproti většinovému hlasování pro 75bb na 2,75 %. Před pár týdny se jevilo pravděpodobnější, že ČNB by po masivním listopadovém snížení úrokových sazeb o 75bb mohla s dalším snižováním počkat na 1Q09. Fakt, že se i Hampl přiklonil k dalšímu uvolňování měnové politiky, však podporuje spíše předpoklad, že ČNB by mohla opět snížit sazby již na svém nejbližším zasedání 17. prosince. Snížení sazeb ČNB nahrává i fakt, že po razantním snížení sazeb ECB se úrokový diferenciál ČNB vs. ECB překlopil ze záporných do kladných hodnot (poprvé od února 2005). Pokud chce ČNB ve střednědobém horizontu zachovat mírně negativní vliv úrokových sazeb na kurz koruny, bude se pravděpodobně snažit vrátit úrokový diferenciál k záporným hodnotám.

Analytik Vojtěch Benda: Pravděpodobnější variantou nemomentálně jeví snížení sazeb ČNB již 17. prosince. Ve hře by mohl být cut o 25bb až 50bb.

Východisko: Dnes jsou očekávána další data z trhu práce USA. Trend počtu pracovních míst v nefarmářských odvětvích by měl zůstat i nadále negativní; vzrůst by naopak měla (recipročně) nezaměstnanost, při stagnujícím meziročním růstu hodinové mzdy.

Vojtěch Benda

ING Wholesale Banking
257 474 432
E-mail: vojtech.benda@ing.cz

Informace pro média:


Profil ING

ING Wholesale Banking je obchodní název pro aktivity korporátního bankovnictví ING Bank N.V. V České republice byla založena v roce 1992 jako organizační složka ING Bank N.V. Amsterdam. V roce 2007 dosáhla aktiva hodnotu přesahující 56 miliard korun. ING Wholesale Banking je členem Burzy cenných papírů Praha a České bankovní asociace.

ING je globální finanční institucí holandského původu, nabízející služby v oblasti bankovnictví, pojišťovnictví a správy aktiv 75 milionům soukromým, firemním a institucionálním klientům v 50 zemích. S více než 120 000 zaměstnanci se ING skládá ze širokého spektra prominentních společností, které slouží svým klientům pod značkou ING.

ING Group si je dobře vědoma své korporátní zodpovědnosti a globálně iniciovala projekt „Chances for Children“. Ve vztahu k tomuto projektu se ING Wholesale Banking v České republice rozhodla spolupracovat s Nadací Terezy Maxové, která svými cíly ideálně zapadá do její strategie – podpory vzdělání, volnočasových a sportovních aktivit. Spolupráce je ojedinělá i svým způsobem rozdělování grantů, neboť grantová komise je složena nejen ze zástupců Nadace, ale i zaměstnanců ING Wholesale Banking.

 

Pro více informací kontaktujte:
ING Wholesale Banking
Zuzana Kalabová
Marketing & Communications Manager
Nádražní 344/25, Praha 5
Tel.: 257 474 339, +420 602 204 835
E-mail: zuzana.kalabova@ing.cz
Stance Communications, s.r.o.
Viola Baštýřová
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: + 420 224 810 809, + 420 776 210 599
E-mail: viola.bastyrova@stance.cz