Cenu Jaroslava Seiferta získal již podruhé Karel Šiktanc

Básník Karel Šiktanc včera převzal Cenu Jaroslava Seiferta pro rok 2011 za svou básnickou sbírku Nesmír. V pětadvacetileté historii této prestižní literární ceny byla poprvé nominována stejná osoba opakovaně. Poprvé odborná porota udělila Karlu Šiktancovi tuto cenu již v roce 1989 za samizdatovou sbírku Srdce svého nejez. Prestižní literární ocenění básníkovi předal předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch.

K ocenění již tradičně patří také finanční dar ve výši 250 000 korun od generálního partnera Ceny, finanční skupiny Pioneer Investments v ČR. Z rukou Emanuela Ranného pak oceněný umělec převzal litografii s názvem Málobraní.

„Cena Jaroslava Seiferta pro mě znamená velmi mnoho už jenom z toho důvodu, že se Seifertem jsem u poezie začínal. To on vydal mojí první báseň a doporučil k publikaci i první sbírku. A dnes, jakoby mě nechtěl od poezie pustit,“ uvedl ve své řeči Karel Šiktanc.

„Stejně jako v jiných oborech lidské činnosti, jsou i v umění a literatuře silné osobnosti nesmírně cenné a je pro nás ctí je podporovat,“ pronesl Roman Pospíšil, generální ředitel Pioneer Investments v ČR a SR a dodal: „dnešní opakované ocenění pana Karla Šiktance prestižní Cenou Jaroslava Seiferta je, myslím, nesporným důkazem toho, že jeho umělecký odkaz  v průběhu let neztrácí nic ze své hodnoty a čtenářské atraktivity.“

„Dívám se na našeho hlavního sponzora pana Romana Pospíšila z Pioneer Investments a děkuji mu za dlouholeté sponzorování Seifertovy ceny. Bez vašeho vzácného pochopení a sponzorování by Seifertova cena nebyla tím, čím je,“ uvedl ve svém projevu František Janouch, který poukázal na to, že Karel Šiktanc je mlád 83 let, což je přesně tolik let, kolik bylo Jaroslavu Seifertovi, když dostal Nobelovu cenu.

Slavnostním večerem, který se již tradičně uskutečnil v Rezidenci primátora v Městské knihovně v centru Prahy, provázel Václav Žmolík, rozhlasový a televizní redaktor. Ceremoniálu se zúčastnili osobnosti českého kulturního a politického života, jako například primátor Hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda nebo Ivan M. Havel, matematik a kybernetik a šéfredaktor časopisu Vesmír.

Do světa poezie vstoupil Karel Šiktanc již na počátku padesátých let minulého století. V té době odešel ze studií na pedagogické fakultě a vydal se na dráhu redaktora. V této profesi pracoval například pro vydavatelství Mladá fronta nebo Československý rozhlas a aktivně publikoval v řadě tehdejších titulů. V období normalizace publikoval v různých samizdatových periodikách jak doma, tak v zahraničí. Po roce 1989 pak přispíval především do Literárních novin. Ve stejném roce také nahradil Václava Havla ve funkci předsedy Obce spisovatelů. V minulém roce mu bylo uděleno státní vyznamenání Za zásluhy. Kromě básnické tvorby se Karel Šiktanc věnoval také práci pro rozhlas a televizi jako scénárista. Známé jsou i jeho knihy pro děti.

Pro více informací kontaktujte:
Pioneer Investments
Dana Řezníková
Head of Marketing & PR
Danube House, Karolinská 650/1
Tel.: + 420 296 354 423, + 420 603 471 990
E-mail: dana.reznikova@pioneerinvestments.com
Stance Communications, s.r.o.
Michaela Šimková
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 224 810 809, +420 724 872 331
E-mail: michaela.simkova@stance.cz
verze pro tiskverze pro tiskverze pro tiskverze pro tisk