Češi loni nejvíce šetřili na volnočasových aktivitách a oblečení, stejně jako zbytek Evropy

Češi loni nejvíce šetřili na volnočasových aktivitách a oblečení, stejně jako zbytek Evropy

Dvě třetiny Čechů se v loňském roce snažily omezit své výdaje. Z mezinárodního průzkumu ING Bank vyplývá, že téměř polovina Čechů šetřila na zábavě a volnočasových aktivitách (47 %), více než třetina pak na oblečení (38 %). Zbytek Evropanů je na tom podobně. Obyvatelé starého kontinentu omezovali výdaje ve většině ohledů častěji než Češi, o něco více než ve zbytku Evropy se u nás šetří pouze na jídle. Své výdaje nijak neomezilo 22 % Evropanů a 33 % Čechů.

„Téměř čtyři pětiny obyvatel starého kontinentu loni omezovaly své pravidelné výdaje. Je logické, že v těchto případech sahají nejdříve na ty zbytné a uskrovňují se hlavně ve volnočasových aktivitách a nákupu oblečení. Další významnou položkou, na které Evropané šetří, je dovolená,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank, a pokračuje: „Češi výrazně méně než Evropané omezovali své investice do vylepšení stávajícího bydlení a také na již zmíněnou dovolenou, což může souviset s celkově nižšími výdaji na tyto potřeby. Na druhou stranu je znepokojující, že častěji než ostatní Evropané hledáme úspory při nákupu potravin.“

Tabulka č. 1 – Na čem Evropané nejvíce šetřili

Důvody omezování výdajů jsou různé. Pro někoho je to nižší rozpočet na domácnost nebo vyšší ceny, pro jiného přání vytvořit si finanční rezervu. V takovém případě, pokud se domácnostem podaří omezením výdajů ušetřit, doporučuje ING Bank jako odborník na spoření, uložit peníze na zvláštní, například spořicí účet. Jeho zřízení a vedení je zpravidla zdarma, peníze na něm se pravidelně zhodnocují, a přitom jsou stále k dispozici.

 

Informace pro média:

ING Bank Česká republika


ING je globální finanční instituce holandského původu, která nabízí bankovní a investiční produkty, životní pojištění a penzijní produkty k pokrytí potřeb širokého spektra zákazníků. Historie ING Bank v České republice sahá až do roku 1992. ING Bank poskytuje celou škálu bankovních produktů a služeb řadě významných českých i mezinárodních společností a zaujímá tak přední místo mezi bankami v oblasti podnikového financování, kapitálových trhů a treasury produktů. V roce 2001 ING Bank představila svůj první produkt pro fyzické osoby, spořicí účet ING Konto, a založila tak kategorii spořicích účtů na českém trhu. Rok poté rozšířila svoji nabídku otevřených podílových fondů pro drobné investory, která dodnes patří k nejširším na trhu. Snahou ING Bank je nabízet svým klientům jednoduché, dostupné a bezpečné řešení pro správu jejich úspor.

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Michaela Šimková
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 224 810 809, +420 724 872 331
E-mail: michaela.simkova@stance.cz
Tabulka č. 1 – Na čem Evropané nejvíce šetřili