Česká kosmická kancelář podporuje studenty všech věkových kategorií se zájmem o kosmonautiku

Praha, 12. března 2013 – Fanoušci kosmonautiky z řad žáků a studentů budou mít i letos napilno. Stejně jako v předchozích letech je čeká velké množství programů, jejichž spoluorganizátorem nebo partnerem je Česká kosmická kancelář (CSO). Nejprve bude v dubnu zahájen již desátý ročník mezinárodní vědomostní soutěže pro mladé kosmické nadšence Expedice Mars – poznej vesmír. Studentům středních a vysokých škol a mladým profesionálům je pak určena široká nabídka letních škol, kurzů a stáží. Ti nejmenší se mohou zapojit do soutěže o nejlepší jméno maskota Evropské kosmické agentury (ESA).

„Snažíme se studenty přivést k zájmu o kosmonautiku a přírodní vědy a jejich nadšení dále podporovat. Díky členství České republiky v ESA mohou poměřovat své schopnosti v mezinárodním prostředí, a pokud jsou pracovití, mají také příležitost navštívit významná světová vědecká střediska či si vyzkoušet, jak probíhá výcvik skutečných kosmonautů,“ říká Milan Halousek, vedoucí odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře.

V pátek 12. dubna 2013, v den výročí prvního letu člověka do vesmíru, slavnostně odstartuje desátý ročník mezinárodní vědomostní soutěže pro mladé kosmické nadšence od deseti do sedmnácti let, Expedice Mars – Poznej vesmír. Soutěž, kterou slavnostně zahájí první evropský kosmonaut Vladimír Remek spolu s dalšími významnými hosty, vyvrcholí na podzim cestou dvanáctičlenné finálové posádky do výcvikového střediska mladých kosmonautů v belgickém Transinne. Úspěšní soutěžící si zde budou moci vyzkoušet výcvik na trenažérech podobných těm, na kterých trénují skuteční kosmonauti. Více informací o soutěži, jejímž spoluorganizátorem je Česká kosmická kancelář, je k dispozici na webových stránkách www.expedicemars.eu.

V květnu si pak čtveřice studentů z Prahy a Kladna splní velký sen. Vydají se do amerického San Diega, kde se zúčastní slavnostního vyhlášení výsledků celosvětové studentské soutěže v návrhu velké kosmické základny budoucnosti. Svoji práci představí na studentské konferenci „International Space Development Conference“ organizované Americkým národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA).

Studenti středních a vysokých škol a mladí absolventi se mohou i letos zúčastnit nejrůznějších letních škol a kurzů. Pro vysokoškoláky je na výběr třeba letní škola zaměřená na výzkum kosmického počasí v rakouských Alpách či studijní pobyt ve švýcarském Davosu, jehož účastníci se budou zabývat družicovými navigačními systémy. Studenti středních škol se zájmem o přírodní vědy, matematiku, fyziku a kosmonautiku se mohou přihlásit na Evropský kosmický tábor, který se uskuteční na norské raketové základně v Andøye.

Pro nejmenší je tu soutěž o nejlepší jméno pro maskota ESA. Soutěž je určena dětem ve věku od čtyř do dvanácti let, které jsou občany členských států ESA, a přihlášku do ní lze podat i v češtině. Ocenění se dočká deset nezdařilejších návrhů. Více informací o programech a soutěžích, včetně uzávěrek přihlášek, naleznete na webu CSO: http://www.czechspace.cz/cs/vzdelavani.

Informace pro média:

Poznámky pro editory
Česká kosmická kancelář, o.p.s., je neziskovou společností, která působí od roku 2003 jako poradenské centrum v oblasti kosmických projektů. Usiluje o co nejširší a nejefektivnější zapojení českých výzkumných a vývojových pracovišť, především do evropských kosmických programů. Dlouhodobě působila jako administrativní organizace pro koordinaci kosmických aktivit v České republice a byla kontaktní organizací pro spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou a jinými mezinárodními kosmickými organizacemi. Kancelář zastupuje Českou republiku v odborných orgánech EU a v Mezinárodní astronautické federaci (IAF). Internetové stránky: www.czechspace.cz

Stance Communications, s.r.o.
Alžběta Brezarová
Account Executive
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: + 420 224 810 809, + 420 602 141 313
E-mail: alzbeta.brezarova@stance.cz