Česká rodina zaplatí za dovolenou nejčastěji 16 000 Kč, často si sama vaří

Česká rodina zaplatí za dovolenou nejčastěji 16 000 Kč, často si sama vaří

Téměř tři čtvrtiny Čechů (73 %) letos na dovolené již  byly nebo se na ni chystají. Většina jich přitom využije letní měsíce pro dovolenou v zahraničí o délce 7 až 14 dnů s ubytováním hotelového typu. Za takovou dovolenou domácnost nejčastěji vydá 16 000 Kč a více než polovina dotazovaných (55 %) na ni cíleně šetří. Informace vyplynuly z průzkumu projektu ING Bank Svět spoření. Téměř třetina Čechů se snaží na dovolené šetřit výdaje tím, že si sami vaří, čtvrtina tak, že na místě příliš neutrácí, vybírá levnější variantu ubytování nebo volí zájezdy na poslední chvíli.


Jak trávíme hlavní dovolenou

Z těch, kdo letos pojedou na dovolenou nebo na dovolené již byli, ji dvě třetiny (67 %) stráví v zahraničí a třetina se spokojí s prožitím svých volných dnů v tuzemsku. Ze zahraničních destinací vede Chorvatsko, kam vycestuje asi pětina spoluobčanů, což je více než do Itálie, Francie, Španělska a Řecka dohromady. Nejoblíbenějším dovolenkovým obdobím je léto, kdy na ni vyráží tři čtvrtiny dotazovaných. Češi nejraději tráví dovolenou u moře nebo vody (55 %), asi pětina jich pojede na poznávací zájezd a aktivně (na kole, lodi nebo pěší turistikou) stráví dovolenou 14 % Čechů. Téměř tři čtvrtiny (71 %) se ubytují v hotelu, penzionu nebo apartmánu, což se týká častěji rodin se zastoupením vysokoškoláků (83 %).  Tři čtvrtiny Čechů uvedly, že jejich dovolená trvá od 7 do 14 dnů.

Graf č. 1: Byli jste nebo chystáte se na dovolenou?


Kolik utratíme za hlavní dovolenou


Česká rodina vydá za dovolenou v nejčastěji 16 000 Kč. Nejvyššími položkami jsou ubytování a stravování (8 000 Kč), následované náklady na dopravu (2 500 Kč) a výdaji na místě (2 000 Kč). Dovolená v Čechách stojí domácnost v průměru 9 000 Kč, zájezd do evropských destinací 19 000 Kč a náklady spojené s dovolenou mimo Evropu se pohybují v průměru kolem 37 500 Kč.

„Dovolená je pro nás důležitým mezníkem, což potvrzuje i fakt, že více než polovina Čechů na ni cíleně spoří. Čtvrtina dotazovaných přitom střádá na dovolenou necelý půl rok, další zhruba čtvrtina spoří dokonce půl roku až rok,“ komentuje data Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank a doplňuje:. „Pro mnohé z nás tedy návrat z dovolené znamená zároveň začátek střádání na příští rok. To na nás sice může působit poněkud skličujícím dojmem, ale pokud si rodina chce dopřát nákladnější dovolenou, bez šetření na ni se většinou neobejde. A rozdělit tento úkol do období jednoho roku znamená, že stačí nižší měsíční úložky, což s sebou nese menší zátěž pro rodinný rozpočet.“

Na dovolenou cíleně spoří 55 % Čechů, čtyři z deseti pak k jejímu financování používají aktuálně dostupné peníze. Pouze 3 % spoluobčanů se letos plánují kvůli dovolené zadlužit. Většina z nich (58 %) předpokládá, že jejich výdaje budou stejné jako při předchozí dovolené, zatímco asi třetina počítá s vyššími náklady, což se týká zejména mladých z věkové skupiny 18–30 let.

Jen 14 % Čechů uvedlo, že se na své hlavní dovolené nijak neomezují a nešetří. Zbývajících 86% respondentů se snaží nějakým způsobem snížit výdaje na dovolené. Například tím, že si sami vaří (32 %) a na místě příliš neutrácejí (25 %). Asi čtvrtina dotazovaných se v rámci úspor rozhlíží po levnějším ubytování nebo nakupuje zájezdy za výhodnou cenu na poslední chvíli.

Graf č. 2: Celkové výdaje za hlavní dovolenou

Vysněnými destinacemi, kam bychom se v budoucnu rádi podívali, jsou Spojené státy, Karibik, Maledivy a Nový Zéland, tyto vzdálené a exotické destinace touží navštívit 55 % Čechů. Z Evropských zemí jsou pro nás nejpřitažlivější Řecko a Francie.

Průzkum provedla agentura Ipsos na přelomu dubna a května na vzorku 800 respondentů, kteří deklarovali, že v letošním roce plánují dovolenou mimo domov v délce minimálně tří dnů.

Informace pro média:

ING profil

ING je globální finanční instituce holandského původu, která nabízí služby prostřednictvím svých dceřiných společností ING Bank a NN Group.

Cílem ING Bank je podporovat lidi v tom, aby byli stále o krok napřed, v životě i podnikání. ING Bank se svými více jak 63 tisíci zaměstnanci nabízí služby pro zákazníky retailového i firemního bankovnictví ve více než 40 zemích světa. Dceřiná společnost NN Group je vedoucí pojišťovací a investiční společnost s působností v 18 zemích, především v Evropě a Japonsku s více jak 12 tisíci zaměstnanci. NN Group se připravuje na to stát se nezávislou a samostatnou společností, bez jakýchkoliv vazeb na ING.

Akcie ING Group jsou vedeny (ve formě depozitních certifikátů) na burzách v Amsterdamu (INGA NA / ING.AS), Bruselu a na New York Stock Exchange (ADR: ING US / ING.N). Udržitelnost rozvoje je nedílnou součástí firemní strategie ING, o čemž svědčí zahrnutí akcií ING do indexu Dow Jones Sustainability v rámci Evropy i celosvětově, indexu FTS4Good a indexu Euronext Vigeo Europe 120.

Historie ING Bank v České republice sahá až do roku 1992. V průběhu let si zde vybudovala silnou pozici v oblasti korporátního bankovnictví a svou komplexní nabídkou bankovních produktů a služeb uspokojuje všechny bankovní potřeby společností, korporací i finančních institucí. V roce 2001 ING Bank představila svůj první produkt pro fyzické osoby, spořicí účet ING Konto, a založila tak kategorii spořicích účtů na českém trhu. Rok poté rozšířila svoji nabídku otevřených podílových fondů pro drobné investory, která dodnes patří k nejširším na trhu. Snahou ING Bank je nabízet svým klientům jednoduché, dostupné a bezpečné řešení pro správu jejich úspor.

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Michaela Šimková
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 224 810 809, +420 724 872 331
E-mail: michaela.simkova@stance.cz
Byli jste nebo chystáte se na dovolenou?Celkové výdaje za hlavní dovolenou