Česku hrozí nárůst černých skládek

Praha, 15. srpna 2013 – Pokud dojde k neúměrnému zvýšení poplatků za odpadové služby, nelegální skládky jako ta, která včera v odpoledních hodinách hořela v Praze-Štěrboholích, se mohou stát nemalým celospolečenským problémem. Vyplývá to ze stanoviska České asociace odpadového hospodářství (ČAOH), která na toto riziko dlouhodobě upozorňuje. V nedávné době byly návrhy na zvýšení poplatků účelově prosazovány do zákona o odpadech. Skupina odborníků, která na ministerstvu životního prostředí o problematice jednala, je však neschválila. ČAOH stále hrozící zdražení odmítá.

„Volení zástupci by si bez ohledu na současnou politickou situaci měli uvědomit, že s neúměrným a neopodstatněným zvyšováním poplatků u občanů pravděpodobně neuspějí. Lidé v současné nedobré ekonomické situaci budou hledat spíše způsoby, jak se placení vyhnout, včetně zakládání dalších černých skládek,“ říká Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství. „Proto vidíme budoucnost v zachování volného trhu, který povede k nižším cenám a k vývoji nových technologií pro nakládání s odpady. Důraz by měl být kladen na recyklaci tak, jak to požaduje Evropská unie. Zvyšování poplatků pak nebude třeba,“ dodává Havelka.

Cílem zdražení má být podpora nových spaloven odpadů a s tím úzce spojeného zavedení centralizovaného řízení toků odpadů, známé pod zkratkou ISNO, a to na úkor dosavadního volného tržního prostředí.

Informace pro média:

O České asociaci odpadového hospodářství
Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) je největší oborovou asociací v České republice, která sdružuje významné podnikatelské subjekty v oblasti využívání, odstraňování, svozu, sběru a recyklace odpadů. ČAOH na českém trhu působí již 16 let a v současnosti pod ni spadá více než 80 společností, které podnikají v odpadovém hospodářství. Cílem asociace je ochrana volného trhu a zdravého konkurenčního prostředí v odpadovém hospodářství ČR, podpora členských společností, ochrana zájmů původců odpadů (obcí, firem) a oprávněných osob, a to mimo jiné aktivní spoluprací na tvorbě právních předpisů, které ovlivňují podnikání v oblasti nakládání s odpady.

 

Stance Communications, s.r.o.
Štěpán Dlouhý
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 224 810 809, +420 602 685 131
E-mail: stepan.dlouhy@stance.cz