ČNB snížila úrokové sazby o 50bbp


Východisko: ČR: Bankovní rada ČNB se podle očekávání včera rozhodla snížit úrokové sazby o 50bbp na 1,75 %. Dříve naznačené obavy z nekontrolovatelného oslabování koruny se tudíž zřejmě nezdály většině členů bankovní rady jako příliš závažné. Sazby ČNB se tak dostaly úroveň září 2005, tzn. měsíc před zahájením jejich dlouhodobého postupného vzestupu. ČNB razantně snížila prognózu růstu HDP (-0,3 % v roce 2009 a 0,9 % v roce 2010) a inflace (blízko k 0 % v 1H09 a mírně nad 2 % střed pásma inflačního cíle). Za zmínku stojí hlavně jeden výrok guvernéra Zdeňka Tůmy, který byl některými médii interpretován v tom smyslu, že česká ekonomika se přiblížila svému dnu. Jedná se však o nedorozumění. Tůma hovořil o „dnu“ úrokových sazeb, což by indikovalo převažující názor bankovní rady, že úroky už není třeba příliš snižovat. Oproti desinflačním rizikům z oslabení ekonomického výkonu stojí naopak inflační riziko plynoucí z případné kurzové depreciace.

Východisko: ČNB zároveň včera zveřejnila prognózu devizového kurzu předpokládající průměrný kurz koruny 25,8/EUR v roce 2009 a víceméně stabilitu v roce 2010 na 25,6/EUR. Je možné, že právě optimistická prognóza ČNB včera pomohla koruně k dočasnému zpevnění pod úroveň 28,0/EUR.

Analytik Vojtěch Benda: Názor ČNB na „hledání dna“ sazeb je víceméně v souladu s prognózou ING poklesu sazeb maximálně na 1,50 – 1,25 % v následujících měsících a jejich setrvání na této úrovni do poloviny roku 2010, kdy by měly sazby znovu začít postupně růst. Prognózu kurzu ČNB nelze přeceňovat. Zaprvé její aktualizace bude pouze jednou za rok. Zadruhé přístup k prognóze kurzu je (v rámci jinak velmi sofistikovaného predikčního aparátu ČNB) modelově a teoreticky zjednodušený. Pro účastníky trhu však představuje zajímavou informaci. Podle odchylky skutečného kurzu od prognózy ČNB lze lépe odhadovat případné změny názorů členů bankovní rady na nastavení úrokových sazeb. Ohledně budoucího vývoje kurzu se naše prognóza nemění.

Východisko: EU16: Sazby ECB zůstaly podle očekávání beze změny na 2 %. Z tiskové konference prezidenta ECB vyplynulo, že hodnocení ECB na ekonomickou situaci se zlepšilo, avšak první signály mírného obratu k lepšímu by se daly očekávat ve 2H09. Ohledně případného posunu úrokových sazeb ECB Jean-Claude Trichet naznačil, že spíše než razantnímu poklesu sazeb k nule bude ECB spíše dávat přednost pokračujícím operacím dodávání likvidity trhu a nevyloučil ani mimořádná opatření.

Analytik Vojtěch Benda: I přes naznačovanou neochotu ECB pokračovat v razantním snižování sazeb. Po oddychovém únorovém zasedání nelze vyloučit další pokles sazeb o 50bb na 1,50 % na příštím zasedání v březnu, resp. až na 1 % ve 2Q09.

Vojtěch Benda

ING Wholesale Banking
257 474 432
E-mail: vojtech.benda@ing.cz

Informace pro média:

Profil ING

ING Wholesale Banking je obchodní název pro aktivity korporátního bankovnictví ING Bank N.V. V České republice byla založena v roce 1992 jako organizační složka ING Bank N.V. Amsterdam. V roce 2007 dosáhla aktiva hodnotu přesahující 56 miliard korun. ING Wholesale Banking je členem Burzy cenných papírů Praha a České bankovní asociace.

ING je globální finanční institucí holandského původu, nabízející služby v oblasti bankovnictví, pojišťovnictví a správy aktiv 75 milionům soukromým, firemním a institucionálním klientům v 50 zemích. S více než 120 000 zaměstnanci se ING skládá ze širokého spektra prominentních společností, které slouží svým klientům pod značkou ING.

ING Group si je dobře vědoma své korporátní zodpovědnosti a globálně iniciovala projekt „Chances for Children“. Ve vztahu k tomuto projektu se ING Wholesale Banking v České republice rozhodla spolupracovat s Nadací Terezy Maxové, která svými cíly ideálně zapadá do její strategie – podpory vzdělání, volnočasových a sportovních aktivit. Spolupráce je ojedinělá i svým způsobem rozdělování grantů, neboť grantová komise je složena nejen ze zástupců Nadace, ale i zaměstnanců ING Wholesale Banking.

Pro více informací kontaktujte:
ING Wholesale Banking
Zuzana Kalabová
Marketing & Communications Manager
Nádražní 344/25, Praha 5
Tel.: 257 474 339, +420 602 204 835
E-mail: zuzana.kalabova@ing.cz
Stance Communications, s.r.o.
Viola Baštýřová
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: + 420 224 810 809, + 420 776 210 599
E-mail: viola.bastyrova@stance.cz