CSO: Čeští studenti vyplní prázdniny návštěvou NASA nebo stavbou vlastního satelitu

Praha, 1. července 2010 – Čeští studenti se díky podpoře České kosmické kanceláře, o.p.s., (CSO – Czech Space Office) zúčastní letního kempu ve středisku NASA v americkém Huntsville, prestižních kurzů v Německu, Švédsku či Itálii nebo celoevropské soutěže ve výrobě studentských satelitů v Norsku.

Našim dlouhodobým cílem je představit studentům kosmonautiku jako moderní vědní obor, který se s ohledem na budování další odborné kariéry vyplatí studovat. Je důležité mladým lidem ukázat, že jejich uplatnění v kosmonautice, není pro ty z nich, kteří se tomuto oboru chtějí věnovat, nedosažitelné,“ říká Milan Halousek, vedoucí odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře.

CSO je také spoluorganizátorem soutěže pro mladé zájemce o vesmír „Expedice Mars“, jejíž sedmý ročník bude zahájen v červenci letošního roku. Soutěž, které se každoročně účastní několik stovek dětí ve věku 10 až 17 let, hledá a podporuje mladé studenty, kteří chtějí poznat blíže kosmonautiku, astronomii a taje vesmíru. Deset nejlepších, kteří projdou všemi nástrahami několikaměsíční soutěže „Expedice Mars“, se zúčastní ve finále několikadenního kosmonautického výcviku v belgickém kosmickém středisku pro mládež a setkají se s českým kosmonautem a europoslancem Vladimírem Remkem, který je patronem soutěže.

Novou soutěží určenou pro evropské středoškolské studenty je návrh a stavba jednoduchého studentského satelitu v plechovce od limonády (CanSat). I když tento satelit „poletí“ jen do výšky několik set metrů a zpět, mohou si studenti při jeho přípravě vyzkoušet činnosti, které jsou vykonávány při přípravě a testování skutečných družic. Na první celoevropské soutěži v norském kosmickém středisku v Andøye bude Českou republiku v srpnu 2010 zastupovat tým z Gymnázia ve Žďáru nad Sázavou. Pro rok 2011 plánuje CSO zorganizování i národní studentské soutěže ve stavbě těchto malých plechovkových satelitů.

Pro ty nejmladší zájemce o vesmír je určena právě probíhající celoevropská výtvarná soutěž „Space Gallery“, nebo celosvětová umělecká soutěž, v rámci které mohou studenti vyjádřit své představy o budoucnosti lidského výzkumu kosmu – a to formou vizuálního, literárního, hudebního nebo digitálního díla. CSO se zapojila také do přípravy nové celosvětové akce zaměřené na zdravý životní styl mladé generace, která ponese název „Mise X: Trénuj jako kosmonauti“ a která bude zahájena na podzim letošního roku.

Informace o všech těchto soutěžích, ale i o řadě dalších, lze nalézt na webových stránkách České kosmické kanceláře www.czechspace.cz/vzdelavani nebo na e-mailové adrese halousek@czechspace.cz, případně kontaktovat přímo Milana Halouska z CSO (tel.: +420 602 153 564).

Informace pro média:

Česká kosmická kancelář, o.p.s., je neziskovou společností, která působí od roku 2003 jako administrativní organizace pro koordinaci kosmických aktivit v České republice. Je kontaktní organizací pro spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a jinými mezinárodními kosmickými organizacemi. Usiluje o co nejširší a nejefektivnější zapojení českých výzkumných a vývojových pracovišť především do evropských kosmických programů. Kancelář také zastupuje Českou republiku v odborných orgánech EU, ESA a v Mezinárodní astronautické federaci (IAF).
Internetové stránky:
www.czechspace.cz

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Jakub Řehák
Account Executive
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: + 420 224 810 809, + 420 602 141 313
E-mail: jakub.rehak@stance.cz
EM 2009CanSatSpaceGalleryISC 2010