ECB dnes představí svou prognózu

Východisko: Index PMI služeb v UK se v srpnu zlepšil ze 47,4 na 49,2 (trh převážně očekával mírné zhoršení), nadále však zůstává v pásmu pod 50 body, tzn. v pásmu zvýšeného rizika recese.

Analytik Vojtěch Benda: Mírné zlepšení sentimentu však posiluje pravděpodobnost, že britská centrální banka BoE dnes rozhodne ponechat úrokové sazby beze změny na 5 %. Pro zachování sazeb hovoří i předchozí oslabení libry, které jednak částečně zlepšuje výhled na výkonnost britských exportérů, jednak udržuje ve hře stále riziko delšího udržení vyššího tempa inflace.

Východisko: Dnes zasedá k rozhodnutí o úrokových sazbách také ECB. Převažující tržní konsensus je očekávání na zachování úrokových sazeb na současné úrovni 4,25 %.

Analytik Vojtěch Benda: Hlavní pozornost trhu bude věnována následné tiskové konferenci, kde také ECB představí svou aktualizovanou prognózu. Je velmi pravděpodobné, že výhled na ekonomický růst bude pod dojmem poslední série nepříznivých makroekonomických čísel upravena směrem dolů. Vážným kandidátem na riziko přechodu do recese je momentálně Německo, jak také prohlásil včera náměstek ministra financí spolkové vlády. Pokud by Německo skutečně sklouzlo ve 2H08 do technické recese, výraznému zpomalení by se nevyhnuly ani sousední státy. Oslabení dynamiky ekonomického růstu by tudíž vytvořilo dostatečné podmínky pro snížení inflačních rizik a vytvořilo prostor pro snížení úrokových sazeb v 1H09.


Vojtěch Benda
ING Wholesale Banking
257 474 432
E-mail: vojtech.benda@ing.cz

Informace pro média:

Profil ING

ING Wholesale Banking je obchodní název pro aktivity korporátního bankovnictví ING Bank N.V. V České republice byla založena v roce 1992 jako organizační složka ING Bank N.V. Amsterdam. V roce 2007 dosáhla aktiva hodnotu přesahující 56 miliard korun. ING Wholesale Banking je členem Burzy cenných papírů Praha a České bankovní asociace.

ING je globální finanční institucí holandského původu, nabízející služby v oblasti bankovnictví, pojišťovnictví a správy aktiv 75 milionům soukromým, firemním a institucionálním klientům v 50 zemích. S více než 120 000 zaměstnanci se ING skládá ze širokého spektra prominentních společností, které slouží svým klientům pod značkou ING.

ING Group si je dobře vědoma své korporátní zodpovědnosti a globálně iniciovala projekt „Chances for Children“. Ve vztahu k tomuto projektu se ING Wholesale Banking v České republice rozhodla spolupracovat s Nadací Terezy Maxové, která svými cíly ideálně zapadá do její strategie – podpory vzdělání, volnočasových a sportovních aktivit. Spolupráce je ojedinělá i svým způsobem rozdělování grantů, neboť grantová komise je složena nejen ze zástupců Nadace, ale i zaměstnanců ING Wholesale Banking.

ING Wholesale Banking
Zuzana Kalabová
Marketing & Communications Manager
Nádražní 344/25, Praha 5
Tel.: 257 474 339, +420 602 204 835
E-mail: zuzana.kalabova@ing.cz
Stance Communications, s.r.o.
Viola Baštýřová
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: + 420 224 810 809, + 420 776 210 599
E-mail: viola.bastyrova@stance.cz