ELK: Češi jsou ve vnímání dřevostaveb konzervativnější než vyspělá Evropa

ELK chce podpořit prestiž dřevostaveb v Čechách

Obliba montovaných dřevostaveb a ekologické výstavby v Čechách roste. Ve srovnání s vyspělými evropskými státy jsme ale stále pozadu. Podle předního výrobce montovaných dřevostaveb, srubů a pasivních domů, společnosti ELK, za to může zakořeněná představa o výhodách zděných staveb a mýty o dřevostavbách. Rakouský koncern ELK v loňském roce vyrobil 991 rodinných domů. Český výrobní závod se na tomto čísle podílel výrobou 262 domů, z toho 44 bylo pro tuzemský trh. Společnost ELK chce v horizontu tří let zvýšit objem prodejů svých montovaných dřevostaveb na českém trhu na dvojnásobek.

Dřevo jako obnovitelná surovina je pro výrobu domu ideální. Je ekologické, nabízí širokou variabilitu zpracování, skvělé izolační a užitné vlastnosti. Věděli to naši předkové a k tomuto trendu se v posledních letech vrací i obyvatelé vyspělých západních ekonomik. Jako součást rakouského koncernu máme možnost sledovat vývoj na trhu dřevostaveb právě v jednom z regionů, který je jim velmi nakloněn. Jejich obliba v Rakousku je veliká, podíl na trhu je zhruba třetinový ve srovnání s 10 % v České republice,“ říká Marcel Kaštovský, jednatel společnosti ELK s.r.o., a dodává: „Oblibě dřevostaveb v Rakousku nahrává nejen aktuální trend ekologického stavění, ale i legislativní podpora, zvýhodněné úročení úvěrů na ekologické stavby či nezanedbatelné dotace. Dotační programy se postupně rozbíhají i v České republice a u veřejnosti se setkávají s velkou odezvou, proto věřím, že se ekologickému bydlení a dřevostavbám blýská na lepší časy.“

Zatímco v roce 1998 bylo v Čechách postaveno pouze 123 dřevostaveb, jejich aktuální roční podíl na soukromé výstavbě činí 10 %, což představuje zhruba 1 700 rodinných domů. Za posledních pět let vzrostl počet dokončených dřevostaveb o 70 %.

Koncern ELK má dva výrobní závody v Rakousku a jeden v Čechách. Naše provozovna v Plané nad Lužnicí se kromě typových domů specializuje na výrobu individuálních a náročných zakázek. V současné době vyrobíme v průměru 1 dům denně, jsme však schopni navýšit kapacitu až na 2,2 domu za den. Pomyslné nůžky v podílu výroby pro Českou republiku a pro rakouský koncern, tedy na export, jsou v současné době hodně rozevřené a tento poměr činí 20:80. Na jeho stírání chceme do budoucna pracovat. V horizontu tří let plánujeme na český trh dodávat zhruba 80 domů ročně a navýšit tak prodej na dvojnásobek,“ doplňuje Kaštovský.

Montované dřevostavby ELK dokážou při dodávce na klíč splnit ty nejpřísnější evropské normy v oblasti kvality a energetické náročnosti. Samozřejmostí je rozsáhlý servis, od pomoci při financování přes individuální řešení až po kompletní dodávku interiérového vybavení za využití nejmodernějších technologií a ověřených dodavatelů.
Zdroj: ADMD

Informace pro média:

ELK s. r. o.

Rakouský koncern ELK je rodinný podnik s více než třicetiletou historií. V současné době je evropským lídrem v oblasti montovaných dřevostaveb. S výrobními závody v Rakousku a České republice a více než 1 300 zaměstnanci již vytvořil domovy pro více než 40 tisíc zákazníků. ELK je kromě nabídky rodinných domů úspěšný také ve výstavbě komerčních objektů (např. hotely) a staveb občanské vybavenosti, jako jsou vysoké školy nebo mateřské školy.

V České republice zahájila firma ELK s.r.o. svou působnost otevřením výrobního závodu v roce 1989 v Plané nad Lužnicí. Na český trh pak vstoupila v roce 2006 s nabídkou nízkoenergetických montovaných dřevostaveb, srubů a v dalších letech doplnila nabídku o pasivní domy jak v typových řadách, tak s možností individuálních řešení. Domy ELK jsou domy pro život s vysokým standardem, nízkou spotřebou energií a rozsáhlým servisem dostupné pro každého. Domy vyrobené v Čechách v rakouské kvalitě, která je pro ELK prioritou.

Pro více informací kontaktujte: