ELK: Za 3 miliony korun by si čtvrtina Čechů nechala postavit dřevostavbu

ELK: Za 3 miliony korun by si čtvrtina Čechů nechala postavit dřevostavbu


Pokud by Češi vybírali bydlení podle svých představ a měli k dispozici 3 miliony korun, čtvrtina z nich by zvolila dřevostavbu. Vyplynulo to z průzkumu výrobce montovaných dřevostaveb ELK. Největší oblibě se stále těší zděné stavby (60 %), byt by si pořídilo pouze 13 % obyvatel. Dřevostavbu by jako vysněné bydlení nejčastěji vybírali obyvatelé Královéhradeckého kraje (40 %) a naopak jen 16 % Pražanů.
 
„Že by čtvrtina dotazovaných volila dřevostavbu, je pro nás pozitivní zpráva. Za poslední desetiletí sledujeme neustálý růst zájmu o dřevěné stavby a je vidět, že potenciál mají i do budoucna,“ říká Luděk Čermák, jednatel společnosti ELK, a dodává: „Zvyšuje se informovanost a lidé začínají doceňovat výhody dřevěného bydlení, počínaje rychlou výstavbou přes nízké provozní náklady, komfortní bydlení až po ekologické aspekty, na které je kladen čím dál větší důraz. Ve prospěch dřevostaveb hraje i neustálý technologický vývoj a legislativní podpora ekologického bydlení například ve formě dotací.“
 
I když by stále více než polovina respondentů volila cihlu, za současné situace, kdy je podíl dřevostaveb na českém trhu zhruba 10%, dává výsledek průzkumu šanci na další rozvoj ekologického bydlení u nás. Například na rakouském trhu mají dřevostavby na celkovém počtu realizovaných staveb až 30% podíl.

Obliba dřevostaveb se přitom liší podle krajů. Nejsilnější je v Královéhradeckém kraji, kde by ji jako ideální způsob bydlení volilo 40 % dotazovaných. V Praze je tento podíl jen 16 %. To je v souladu i s dalšími daty, podle kterých by dřevostavbu preferovali především lidé v městech do 5000 obyvatel (30 %).

Průzkum také ukázal, že lidé mají zažitou představu o nižších pořizovacích nákladech na dřevostavbu. Pokud by uvažovali o realizaci montované dřevostavby standardních rozměrů 4+1 s obytnou plochou cca 100 m², drtivá většina (95 %) by akceptovala cenu do 3 milionů korun. Pro 4,5 % respondentů by byla reálná cena v rozmezí 3–4 miliony korun a pouze půl procenta spoluobčanů by bylo ochotno zaplatit více než 4 miliony korun. „Tento pohled na ceny dřevostaveb nás nepřekvapuje, u klientů se s tímto názorem setkáváme často. Dokážeme ale velmi dobře uspokojit i tuto cenovou představu, protože nízkoenergetické domy v uvedeném standardu dodáváme ve variantě na klíč už od 2,3 milionu korun,“ dodává Luděk Čermák.

Informace pro média:

ELK s. r. o.

Rakouský koncern ELK je rodinný podnik s více než třicetiletou historií. V současné době je evropským lídrem v oblasti montovaných dřevostaveb. S výrobními závody v Rakousku a České republice a více než 1 300 zaměstnanci již vytvořil domovy pro více než 40 tisíc zákazníků. ELK je kromě nabídky rodinných domů úspěšný také ve výstavbě komerčních objektů (např. hotely) a staveb občanské vybavenosti, jako jsou vysoké školy nebo mateřské školy.
V České republice zahájila firma ELK s.r.o. svou působnost otevřením výrobního závodu v roce 1989 v Plané nad Lužnicí. Na český trh pak vstoupila v roce 2006 s nabídkou nízkoenergetických montovaných dřevostaveb, srubů a v dalších letech doplnila nabídku o pasivní domy jak v typových řadách, tak s možností individuálních řešení. Domy ELK jsou domy pro život s vysokým standardem, nízkou spotřebou energií a rozsáhlým servisem dostupné pro každého. Domy vyrobené v Čechách v rakouské kvalitě, která je pro ELK prioritou.

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Michaela Šimková
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 224 810 809, +420 724 872 331
E-mail: michaela.simkova@stance.cz