Evropa letos prožije úsporné Vánoce, jen 11 % Čechů utratí za dárky víc než loni

Letos obyvatelé starého kontinentu chtějí za Vánoce utratit méně než loni. Jen pro 22 % Evropanů budou letos vánoční výdaje vyšší. Nejúspornější Vánoce, ve srovnání s loňskem, budou v Belgii, kde víc peněz utratí jen 8 % Belgičanů. Naopak nejvíce se bude utrácet v Nizozemí, kde 34 % populace sáhne do peněženky hlouběji než ve stejném období minulého roku. V případě obyvatel České republiky se jedná o 11 %. A podobně jsou na tom i naši sousedé na Slovensku a v Německu. Vyplynulo to z mezinárodního průzkumu ING Bank, realizovaného na začátku prosince 2012.

Na otázku, zda jsou Vánoce obdobím, kdy lidé utrácejí bez obav, odpověděly téměř dvě třetiny respondentů (63 %) záporně. Většina dotazovaných (74 %) nepředpokládá, že do vánočních nákupů investuje víc peněz než loni. „Zdá se, že letošní Vánoce budou skromnější. S ohledem na aktuální ekonomickou situaci v mnoha částech Evropy to není překvapení,“ uvedl  Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank ČR, a dodal: “Loni se skoro každý desátý dotazovaný před Vánocemi zadlužil. Předpokládáme, že lidé si letos budou dávat větší pozor, aby se jejich předvánoční nákupní šílenství po Novém roce neproměnilo v nepříjemný dluh."

Graf - Plánuji utratit na Vánoce více než loni

Průzkum ING Bank také ukázal, že letos na udržení vyrovnaného rodinného rozpočtu o něco více dbají Evropanky a Češky nejsou výjimkou. 8 % českých žen plánuje utratit na Vánoce více než v roce 2011, zatímco větší výdaje než loni plánuje 13 % mužů.

Informace pro média:

Mezinárodní průzkum ING Bank
Druhý ročník mezinárodního výzkumu na zjištění postojů k šetření realizovala společnost ING v listopadu 2012 a pro společnost ING jej zpracovala agentura TNS Nipo.  V rámci průzkumu bylo dotazováno celkem 14 tisíc lidí ze 14 zemí.

ING Bank Česká republika
ING je globální finanční instituce holandského původu, která nabízí bankovní a investiční produkty, životní pojištění a penzijní produkty k pokrytí potřeb širokého spektra zákazníků. Historie ING Bank v České republice sahá až do roku 1992. ING Bank poskytuje celou škálu bankovních produktů a služeb řadě významných českých i mezinárodních společností a zaujímá tak přední místo mezi bankami v oblasti podnikového financování, kapitálových trhů a treasury produktů. V roce 2001 ING Bank představila svůj první produkt pro fyzické osoby, spořicí účet ING Konto, a založila tak kategorii spořicích účtů na českém trhu. Rok poté rozšířila svoji nabídku otevřených podílových fondů pro drobné investory, která dodnes patří k nejširším na trhu. Snahou ING Bank je nabízet svým klientům jednoduché, dostupné a bezpečné řešení pro správu jejich úspor.

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Michaela Šimková
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 224 810 809, +420 724 872 331
E-mail: michaela.simkova@stance.cz
soubor ke stažení