Krátké komentáře k aktuálnímu dění na světových trzích

Východisko: UK – Dnešní zveřejnění čísel za tržby v maloobchodě by mohly posílit pesimismus trhu ohledně přiblížení se britské ekonomiky k recesi. I když je vzhledem k basickému efektu loňského ledna všeobecně očekáváno zrychlení růstu maloobchodních tržeb z prosincových 2,7 % na 4,5 %, číslo nižší než tržní konsensus (ING očekává 4,2 %) by mohlo přispět k částečnému oslabení kurzu GBP k euru a tím i vůči CZK.

Východisko: USA – inflace v lednu překonala odhady, když se zvýšila o 0,4 % na 4,3 % (oproti očekávaným 4,1 %). Tahounem růstu cen nadále zůstaly především pohonné hmoty, naopak nízký růst zaznamenaly komponenty služeb, bydlení a nájmu. Na vyšší inflaci zareagoval trh částečným přehodnocením očekávaného poklesu úrokových sazeb Fedu ze 75 na 50 bb. Dle našeho názoru lze – vzhledem k blížícím se dalším pesimistickým zprávám z americké ekonomiky – očekávat návrat k očekávanému razantnějšímu snížení sazeb o 75 bb. Avšak realističtější se nám jeví předpoklad snížení sazeb Fedu pouze o 50 bb na 2,50 % na příštím zasedání 18. března.

Analytik Vojtěch Benda: Domácí ekonomika nenabízí tento týden žádné významné ekonomické události a tak je vývoj koruny víceméně smýkán zahraničními daty a volatilitou EUR/USD. Koruna výrazně posílila po zveřejnění neočekávaně vysokého čísla o růstu HDP a nadále zůstává poměrně volatilní v intervalu 25,000/400 EUR/CZK. Za posílením měny v posledních dnech může stát i reakce kurzu na zvýšený rozsah zajiš?ovacích operací exportérů, kteří s tímto otáleli v předchozích měsících. V porovnání s vývojem ostatních středoevropských měn je posílení koruny od začátku letošního roku mimořádně vysoké. To však na druhou stranu vytváří podmínky pro vyšší korekci směrem k slabšímu kurzu v následujících týdnech, resp. měsících. K tomu by mělo přispět hned několik faktorů: ochabnutí tržních očekávání ohledně růstu úrokových sazeb ČNB, částečné oslabení dolaru k euru v následujících týdnech, zhoršující se výhled na ekonomický růst středoevropského regionu a v neposlední řadě blížící se odliv dividend na přelomu 2Q/3Q08.

Graf  Vývoj kurzů CE4 a EUR/USD (1/1/2008 =100) ke stažení ZDE.

Vojtěch Benda

ING Wholesale Banking
Nádražní 25, Praha 5, 150 00
Tel: +420 2 5747 4432
Fax: +420 2 5747 4550
E-mail: vojtech.benda@ing.cz

Informace pro média:

ING Wholesale Banking je obchodní název pro aktivity korporátního bankovnictví ING Bank N.V. V České republice byla založena v roce 1992 jako organizační složka ING Bank N.V. Amsterdam. V roce 2006 dosáhla aktiva hodnotu přesahující 60 miliard korun. ING Wholesale Banking je členem Burzy cenných papírů Praha a České bankovní asociace.

ING je globální finanční institucí holandského původu, nabízející služby v oblasti bankovnictví, pojiš?ovnictví a správy aktiv 60 milionům soukromým, firemním a institucionálním klientům v 50 zemích. S více než 120 000 zaměstnanci se ING skládá ze širokého spektra prominentních společností, které slouží svým klientům pod značkou ING.

ING Group si je dobře vědoma své korporátní zodpovědnosti a globálně iniciovala projekt „Chances for Children“. Ve vztahu k tomuto projektu se ING Wholesale Banking v České republice rozhodla spolupracovat s Nadací Terezy Maxové, která svými cíly ideálně zapadá do její strategie – podpory vzdělání, volnočasových a sportovních aktivit. Spolupráce je ojedinělá i svým způsobem rozdělování grantů, nebo? grantová komise je složena nejen ze zástupců Nadace, ale i zaměstnanců ING Wholesale Banking.

Pro více informací kontaktujte:
ING Wholesale Banking
Zuzana Kalabová
Marketing & Communications Manager
Nádražní 344/25, Praha 5
Tel.: 257 474 339, +420 602 204 835
E-mail: zuzana.kalabova@ing.cz
Stance Communications, s.r.o.
Viola Baštýřová
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: + 420 224 810 809, + 420 776 210 599
E-mail: viola.bastyrova@stance.cz
verze pro tisk