Nadační fond Petra Koukala startuje kampaň o zdravotní prevenci mužů STK PRO CHLAPY

Nadační fond Petra Koukala zahajuje projekt STK PRO CHLAPY, jehož cílem je osvěta v oblasti aktivního přístupu mužů k vlastnímu zdraví. Inspiraci čerpá z osobního příběhu předního českého badmintonisty Petra Koukala, který ve svých 25 letech překonal rakovinu varlete.

„Nikdy mě nenapadlo, že by mě mohlo potkat nějaké vážnější onemocnění. Ke svému zdraví jsem vždy přistupoval stejně jako většina chlapů,“ říká sedminásobný mistr České republiky v badmintonu Petr Koukal a dodává: „Teprve zdrcující diagnóza rakoviny varlete mi otevřela oči. Onemocnění se podařilo zastavit jen díky včasnému vyšetření.“

Muži téma zdraví všeobecně podceňují. Řada z nich si myslí, že se jich onemocnění netýká, a prevenci považují za zbytečnou. K lékaři se proto často dostanou až ve chvíli, kdy už smlouvají o život nebo kvalitu života. Mnohem vřelejší vztah naopak pánové mají k autům, se kterými jsou zvyklí jezdit na pravidelné technické kontroly. Informační kampaň STK PRO CHLAPY si proto klade za cíl, aby se muži naučili starat o své zdraví stejně jako o svá auta a aby se prevence stala nedílnou součástí jejich života. Prostřednictvím příběhu Petra Koukala chce upozornit na celou škálu civilizačních onemocnění mužů a na možnosti jejich prevence (např. urologické vyšetření, onkologická prevence a další).

„Po svém uzdravení jsem začal zase trénovat a podařilo se mi vybojovat účast na olympiádě v Londýně v roce 2012. Věřím, že má cesta nekončí a dostanu se i na olympiádu v Riu de Janeiru. Přeju si, aby spoustě dalších chlapů žádné onemocnění nebránilo v úspěšné kariéře. Proto doufám, že projektem STK PRO CHLAPY inspirujeme co nejvíce mužů, aby se včas vydali na preventivní prohlídku,“ uzavírá Petr Koukal.

V Praze 6. května 2014

Informace pro média:

Něco málo ze statistiky:

Ročně se objeví 440 nových případů rakoviny varlat ve věku mezi 18 až 35 let. Denně umírají až 4 muži nad 50 let v důsledku rakoviny prostaty. Česká republika je na prvním místě v Evropě ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku u mužů. Pomoci by měla větší informovanost a proaktivní přístup k tematice mužského zdraví na veřejnosti.

 

O nadačním fondu Petra Koukala
„Až se začnou chlapi starat o své zdraví stejně jako o auta, budeme mít vyhráno!“ prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.

Nadační fond realizuje pod značkou STK PRO CHLAPY projekty, které si kladou následující cíle:


• provádět osvětu a podporovat zdraví mužů v České republice,
• otevřeně mluvit, komunikovat a porušovat „tabu chlapského zdraví“,
• vzbudit zájem o problematiku mužského zdraví jako společenského tématu, které se dotýká bezprostředně každého muže – blízkých, rodiny – s důrazem na závažná onemocnění mužů:
o rakovinu varlat,
o mužskou neplodnost,
o nádor prostaty,
o rakovinu tlustého střeva a konečníku, tzv. kolorektální karcinom,
• rozšířit a popularizovat zákonné právo na absolvování pravidelné dvouleté preventivní prohlídky (viz Sbírka zákonů č. 70/2012, vyhláška o preventivních prohlídkách ze dne 29. února 2012).

Nadační fond a jeho projekty vznikly díky podpoře partnerů:
1. Stance Communications, s.r.o.
2. T.M.Lewin
3. iStores
4. Cisco Systems s.r.o.
5. Mazda
6. Santé s.r.o.
7. Urosanté s.r.o.
8. ISCARE I.V.F. a.s.
9. FERRING Pharmaceuticals CZ s.r.o.
10. Glaxo Smith Kline, s.r.o.
11. onkoportal.cz
12. TOI TOI, sanitární systémy, s r.o.
13. Prague International Marathon, spol. s r.o.
14. Asociace firemních sportů a zdraví, o.s.
15. Grafické studio Vlado
16. Art&Smith, s.r.o.
17. Sport 5 a.s.
18. 2 Visible s.r.o.
19. Mangaloo Fresh bar Brumlovka
20. Sport Invest Group s.r.o.

Více informací naleznete na www.stkprochlapy.cz

Nadační fond Petra Koukala
Jindřich Knödl
Ředitel nadačního fondu
Tel.: + 420 602 349 060
E-mail: nfpk@stkprochlapy.cz