Nejdražší evropskou destinací je Norsko, naopak nejlevněji dovolenou strávíte v Maďarsku

Mezi nejnákladnější evropské dovolenkové destinace v letošním roce patří severské země. Průměrné náklady na ubytování v hotelu a večeři v restauraci jsou například v Norsku více než trojnásobné oproti cenám v Čechách. Naopak nejlevnější destinací je Maďarsko. Vyplynulo to ze zprávy ekonomického oddělení ING v Holandsku. Česká republika se v žebříčku dvaceti dvou porovnávaných populárních destinací umístila na 21. místě.

Kromě severských států patří mezi ty dražší i Švýcarsko, Irsko nebo Belgie, kde turisté zaplatí za stejné služby dvojnásobek a více než u nás, v Čechách. Na opačné straně žebříčku jsou například oblíbené dovolenkové destinace jako Maďarsko, Turecko, Španělsko nebo Řecko, kde ubytování v hotelu a večeře v restauraci vyjde v průměru maximálně o 50–60 % dráž.

„Evropské státy nabízejí řadu atraktivních míst ať už pro trávení aktivní nebo odpočinkové dovolené. Oblíbené jsou několikadenní návštěvy evropských měst s výlety za poznáním i relaxací. Jak ukazuje průzkum, při vhodném výběru destinace, například maďarského lázeňského městečka, nemusejí být náklady na takový příjemný prodloužený víkend nijak vysoké,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR.

Těm, kteří mají při plánování dovolené větší ambice než jen víkend v Maďarsku, nezbývá než si na vysněnou dovolenou ušetřit, stejně jako to udělalo 58 % procent Čechů, kteří se letos na dovolenou vydají. „Naše průzkumy ukazují, že se Češi chovají zodpovědně a z těch, kteří v letošním roce vyjedou na dovolenou, jich bude naprostá většina krýt náklady z úspor nebo ze zdrojů, které mají aktuálně k dispozici,“ komentuje Vaníček. „Jen zanedbatelné procento lidí se kvůli dovolené zadlužuje. Při vytváření finanční rezervy na dovolenou jsou lidé příjemně motivovaní, a pokud se rozhodnou pro některou z okolních evropských zemí, nemusí takové spoření a naplnění vysněného cíle trvat příliš dlouho,“ doplňuje.

Tabulka 1 – náklady na dovolenou ve vybraných evropských destinacích v poměru k České republice


ING Bank dlouhodobě sleduje chování domácností v oblasti spoření. Všechny dostupné informace a data z průzkumu jsou k dispozici na webových stránkách www.ingbanksvetsporeni.cz.

V analýze byly použity průměrné náklady na noc v hotelu a večeři v restauraci ve 22 vybraných evropských destinacích v měsíci květnu 2013. Data jsou porovnána s údaji za stejné období loňského roku a dána do kontextu k České republice. 

Informace pro média:

ING Bank Česká republika
ING je globální finanční instituce holandského původu, která nabízí bankovní a investiční produkty, životní pojištění a penzijní produkty k pokrytí potřeb širokého spektra zákazníků. Historie ING Bank v České republice sahá až do roku 1992. ING Bank poskytuje celou škálu bankovních produktů a služeb řadě významných českých i mezinárodních společností a zaujímá tak přední místo mezi bankami v oblasti podnikového financování, kapitálových trhů a treasury produktů. V roce 2001 ING Bank představila svůj první produkt pro fyzické osoby, spořicí účet ING Konto, a založila tak kategorii spořicích účtů na českém trhu. Rok poté rozšířila svoji nabídku otevřených podílových fondů pro drobné investory, která dodnes patří k nejširším na trhu. Snahou ING Bank je nabízet svým klientům jednoduché, dostupné a bezpečné řešení pro správu jejich úspor.

 

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Michaela Šimková
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 224 810 809, +420 724 872 331
E-mail: michaela.simkova@stance.cz
soubor ke stažení