Nejen na olympiádě slaví Češi úspěchy, v čínské hře go porážejí celou Evropu

Obrovský úspěch v go, nejstarší strategické deskové hře na světě, zaznamenal český reprezentant Jan Šimara, který vyhrál zlatou medaili na mistrovství Evropy v Bonnu. Prostřednictvím České asociace go ho podpořila cestovní kancelář China Tours, která se specializuje na poznávací zájezdy do Číny a celé Asie.


Vítězství Jana Šimary na letošním ME v go je historickou událostí. Soutěže se zúčastnilo přes 500 hráčů, z toho asi 20 z ČR. „Za více než 30 let pořádání této soutěže se český reprezentant dostal na oceňovanou pozici pouze jednou, a to v roce 1997, kdy se umístil na dělené 1.–2. pozici. Úspěšný byl letos také aktuální mistr republiky Ondřej Šilt, který se probojoval na 5. příčku. Česká republika tak potvrdila statut přední evropské goové země,“ chválí české hráče RNDr. Miloš Podpěra, ředitel cestovní kanceláře China Tours a člen výkonného výboru České asociace go.


Před dvěma týdny získala Česká republika stříbro na ME v soutěži týmů. „Maximálně jsem se soustředil na to, abych tento úspěch korunoval vítězstvím v individuální soutěži,“ prohlásil 27letý čerstvý absolvent informatiky na Univerzitě Tomáše Bati a nový mistr Evropy v go Jan Šimara a dodal: „Go hraji od 13 let, propracoval jsem se mezi evropskou špičku a doufám, že můj úspěch zvýší zájem o tuto výjimečnou hru v České republice“.


Jan Šimara je členem České asociace go, která od roku 1991 zastřešuje hráče a příznivce této nejstarší strategické deskové hry na světě. V současnosti organizace sdružuje kolem 400 hráčů. Asociaci podporuje cestovní kancelář China Tours, která mj. sponzoruje také projekt „Poznej světové dědictví UNESCO“, chov pandy červené v ČR a Česko-čínskou společnost.

Informace pro média:

Go (čínsky wej-čchi/weiqi, korejsky baduk) je nejstarší strategická desková hra na světě. Vznikla před více než 4000 lety v Číně, později se rozvíjela v Japonsku jako součást umění samurajů. Cílem hry s jednoduchými pravidly a obrovským množstvím kombinací je získání území a soupeřových kamenů. Go dnes hraje ve světě více než 60 milionů lidí. Čeští reprezentanti patří k evropské špičce.


China Tours je cestovní kancelář zaměřená na poznávací zájezdy do Asie. Vznikla v roce 2001, zkušenosti v cestovním ruchu ale sbírá již od roku 1991. China Tours je členem profesního sdružení Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) a mezi její hlavní zásady patří organizování zájezdů v malých skupinkách, kvalitní průvodci a originální programy. Více na http://www.chinatours.cz/

Pro více informací kontaktujte: