Nejmladší Češka úspěšně překonala Gibraltarský průliv

Lucie Leišová, teprve 18letá studentka z Příbrami, si dnes úspěšně splnila sen o přeplavání Gibraltarského průlivu. Trasu dlouhou 25,5 km se jí podařilo zdolat dnes po poledni. Svým výkonem se stala nejmladší a zároveň teprve čtvrtou Češkou, které se tento nelehký sportovní úkol podařilo splnit. Mladou plavkyni v dosažení jejího cíle podpořil také vzdělávací program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), který pomáhá mladým lidem s  motivací, plněním jejich osobních cílů a překonáváním životních výzev.

Lucie Leišová se na cestu za plaveckým snem vydala již 24. června. Ve středomořských podmínkách se pak na sportovní výkon poctivě připravovala po deset dní každodenními tréninky v moři i v bazénu a zároveň vyčkávala na vhodnou chvíli pro zahájení pokusu. Samotné přeplavání zahájila dnes ráno a do cíle dorazila se svým doprovodným týmem po poledni. Za tuto dobu urazila nejen samotnou vzdálenost mezi oběma břehy, která je asi 15 km. Kvůli proudům a dalším vlivům, které bylo třeba překonat, uplavala celkem 25,5 km.
„Jsem šťastná, že jsem doplavala. Nebylo to jednoduché, ale věřila jsem, že se mi překonání Gibraltarského průlivu podaří a splní se tak můj sportovní sen. Podmínky se mi v polovině plavání velmi změnily kvůli počasí a vlnám, ale zvládla jsem to. Jsem hrdá, že se můžu zařadit mezi čtyři další úspěšné Čechy kterým se přeplavání povedlo. Jsem přesvědčena, že pokud něco opravdu chcete a vložíte do toho všechno, není nic, co byste nedokázali,“ říká Lucie Leišová.

Inspirací pro vytyčení takto nesnadného cíle se pro mladou studentku stal vzdělávací program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, do nějž se zapojila na začátku letošního roku. V rámci tohoto programu, v němž si mladí lidé posouvají své hranice, si jako svou osobní výzvu vybrala právě přeplavání Gibraltarského průlivu.

Lucii se splněním finančních nároků na uskutečnění jejího sportovního cíle pomohla také Mezinárodní cena vévody z Edinburghu a Středočeský kraj. Podstatnou část nákladů si však plavkyně zajistila sama.

Kromě sportu je Lucie Leišová úspěšná i v dalších oblastech – již v patnácti letech se stala členkou Mensy ČR a Mensy International. Jejím snem je studium práv na univerzitě v USA a ráda by si v budoucnu zřídila plaveckou školu, s jejíž pomocí by chtěla tento sport více rozšířit mezi širokou veřejnost.

Informace pro média:

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (The Duke of Edinburgh’s International Award, zkráceně DofE) je prestižní vzdělávací program pro mládež, který založil v roce 1956 britský princ Philip, vévoda z Edinburghu. Od té doby se do něj zapojilo na 8 milionů mladých lidí ve více než 140 zemích celého světa. V České republice ho spravuje obecně prospěšná společnost The Duke of Edinburghs International Award Czech Republic Foundation.
Posláním této společnosti je podpora mladých lidí na cestě k samostatnosti, sebevědomí, budoucímu uplatnění i sociálnímu cítění. Program DofE je určen mladým lidem od 14 do dovršení 25 let. Je postaven na čtyřech klíčových oblastech, do kterých se mladí lidé zapojují: rozvoj talentu, dobrovolnictví, sport a dobrodružná expedice. V ČR účastníci v rámci dobrovolné činnost věnují ročně 30 000 hodin komunitě a potřebným.
Do programu je v tuzemsku v současné době zapojeno více než 600 mladých lidí a bezmála 250 dobrovolných mentorů, kteří jim na jejich cestě pomáhají. Program DofE podporují patroni, mezi které patří mimo jiné herec Marek Eben, rybář Jakub Vágner, horolezkyně Klára Poláčková, herec Petr Forman nebo cestovatel Dan Přibáň

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Ondřej Šafář
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 725 837 673
E-mail: ondrej.safar@stance.cz