Největší podíl ze svých úspor Češi letos použijí na dovolenou

Na dovolenou se letos chystají téměř dvě třetiny Čechů. Více než pětina lidí si na ni cíleně a dlouhodobě spoří. Z úspor českých domácností také na zasloužený odpočinek padne nejvyšší částka. Čtvrtina dotazovaných bude hradit náklady na dovolenou z aktuální hotovosti a jen jedno procentu Čechů se chystá kvůli dovolené zadlužit. Informace vyplynuly z průzkumu realizovaného v rámci projektu ING Bank Svět spoření.

Více než třetina Čechů letos žádnou dovolenou neplánuje. „Na dovolenou se letos nevypraví téměř 60 % našich spoluobčanů se základním vzděláním. Oproti tomu jen asi 18 % respondentů z řad vysokoškoláků uvedlo, že zůstanou doma,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR. „Je logické, že vysokoškoláci mají větší příjmy, a tudíž si mohou častěji dovolit vycestovat. Jako pozitivní vidím fakt, že se české domácnosti oproti minulým rokům v souvislosti s dovolenou výrazně méně zadlužují. Na druhou stranu ti, kteří si na ni půjčují, se rekrutují z ekonomicky nejslabší skupiny lidí se základním vzděláním. V tom vidím velkou hrozbu pro tyto rodiny, které se tak mohou dostat do začarovaného kruhu dluhů, a za to žádná sebeatraktivnější dovolená nestojí. Pokud mají lidé potřebu se vypravit na dovolenou, která je finančně náročnější a kterou neufinancují z aktuálních zdrojů, rozhodně se vyplatí si počkat a peníze na ni naspořit. Příjemný pocit z prožité dovolené pak nepokazí finanční závazek,“ doplňuje Vaníček.

"Je důležité pravidelně odkládat nějakou reálnou částku mimo svůj běžný účet, kde peníze svádějí k utrácení a ukrajují z nich poplatky. Nabízí se například spořicí účty, jakým je i ING Konto. Zde se úspory příjemně zhodnocují, zřízení a vedení účtu je zdarma a peníze máte kdykoliv k dispozici, jakmile naspoříte požadovanou částku na svou vysněnou dovolenou,“ pokračuje Vaníček.

Průzkum v rámci projektu ING Bank Svět spoření byl realizován v dubnu 2012 společností Ipsos Tambor. Dotazování se zúčastnilo 400 respondentů z Čech a Moravy ve věku 18–60 let.

Informace pro média:

ING Bank Česká republika

Historie ING Bank v České republice sahá až do roku 1992, kdy jako jedna z prvních předních světových bank vstoupila na český trh a vybudovala si silnou pozici v oblasti korporátního bankovnictví. ING Bank poskytuje celou škálu bankovních produktů a služeb řadě významných českých i mezinárodních společností a zaujímá tak přední místo mezi bankami v oblasti podnikového financování, kapitálových trhů a treasury produktů.

V roce 2001 ING Bank představila svůj první produkt pro fyzické osoby, spořicí účet ING Konto, a založila tak kategorii spořicích účtů na českém trhu. Rok poté rozšířila svoji nabídku otevřených podílových fondů pro drobné investory, která dodnes patří k nejširším na trhu. Snahou ING Bank je nabízet svým klientům jednoduché, dostupné a bezpečné řešení pro správu jejich úspor.

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Michaela Šimková
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 224 810 809, +420 724 872 331
E-mail: michaela.simkova@stance.cz
verze pro tisk