Nejvyšší nezaměstnanost od března 2006


Východisko: Nezaměstnanost se v září mírně zvýšila o 0,1pb na 8,6 %, tj. v souladu s očekáváním analytiků. Míra nezaměstnanosti se tak vyšplhala na nejvyšší úroveň od března 2006. Ze zběžné analýzy sezónně očištěných údajů vyplývá, že přírůstek nezaměstnanosti se v září poměrně významně zpomalil (na 0,1pb z předchozích 0,3pb).

Graf znázorňující nezaměstnanost a její meziměsíční přírůstky naleznete ZDE.

Analytik Vojtěch Benda: I přes předchozí pokles průmyslové výroby a HDP v 1H09 není reakce trhu práce (v podobě poklesu zaměstnanosti a růstu zaměstnanosti) zatím nějak dramatická. Lze očekávat, že přizpůsobení trhu práce, v podobě růstu nezaměstnanosti, bude se zpožděním pokračovat až do poloviny příštího roku, kdy by se podle prognózy ING nezaměstnanost měla vyšplhat na úroveň kolem 10 %. Faktem zůstává, že růst nezaměstnanosti významně zaostává za očekáváním ČNB, která ve své srpnové prognóze počítala na konec září s číslem kolem 9,2 %. Dosavadní vývoj trhu práce tak lze z pohledu ČNB vyhodnotit jako méně proti-inflační, než naznačovala srpnová prognóza centrální banky (ČNB počítala s pokračujícím růstem nezaměstnanosti po celé období roku 2010 až do 1Q12 k 12 %). Vzhledem k dosavadnímu (méně pesimistickému) vývoji trhu práce by tudíž pokles kupní síly (a s ním spojené oslabení spotřeby domácností) nemusel být tak dramatický. Menší než očekávaný růst nezaměstnanosti z pohledu ČNB částečně kompenzuje vyšší desinflační rizika spojená s předchozím posílením devizového kurzu.

Po včerejších příznivých výsledcích zahraničního obchodu (a prvotních odhadech o oživení průmyslové výroby) v srpnu tak má bankovní rada k dispozici další argument spíše pro zachování úrokových sazeb na současné úrovni než pro jejich další snížení. Rozhodující bude vývoj kurzu, resp. zda se koruna vrátí k předchozímu prudkému posilování, což by z odhodlání bankovní rady pro snížení sazeb pravděpodobně posílilo.

Východisko: Dnes zasedají centrální banky ECB a BoE. Změnu úrokových sazeb nečekáme.

Vojtěch Benda

ING Wholesale Banking
257 474 432
E-mail: vojtech.benda@ing.cz

Informace pro média:

ING Wholesale Banking je obchodní název pro aktivity korporátního bankovnictví ING Bank N.V. V České republice byla založena v roce 1992 jako organizační složka ING Bank N.V. Amsterdam. V roce 2007 dosáhla aktiva hodnotu přesahující 56 miliard korun. ING Wholesale Banking je členem Burzy cenných papírů Praha a České bankovní asociace.

ING je globální finanční institucí holandského původu, nabízející služby v oblasti bankovnictví, pojišťovnictví a správy aktiv 75 milionům soukromým, firemním a institucionálním klientům v 50 zemích. S více než 120 000 zaměstnanci se ING skládá ze širokého spektra prominentních společností, které slouží svým klientům pod značkou ING.

ING Group si je dobře vědoma své korporátní zodpovědnosti a globálně iniciovala projekt „Chances for Children“. Ve vztahu k tomuto projektu se ING Wholesale Banking v České republice rozhodla spolupracovat s Nadací Terezy Maxové dětem, která svými cíly ideálně zapadá do její strategie – podpory vzdělání, volnočasových a sportovních aktivit. Spolupráce je ojedinělá i svým způsobem rozdělování grantů, neboť grantová komise je složena nejen ze zástupců Nadace, ale i zaměstnanců ING Wholesale Banking.

Pro více informací kontaktujte:
ING Wholesale Banking
Eva Chlumová
Marketing & Communications Manager
Nádražní 344/25, Praha 5
Tel.: 257 474 339, +420 724 464 192
E-mail: eva.chlumova@ing.cz
Stance Communications, s.r.o.
Anna Topičová
Senior Account Executive
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: + 420 224 810 809, + 420 724 872 331
E-mail: anna.topicova@stance.cz
verze pro tisk