Od snu ji neodradí vysoké vlny ani žraloci. Studentka z Příbrami se chystá přeplavat Gibraltar

Praha 18. června 2014 – Teprve osmnáctiletá Lucie Leišová se možná zapíše do historie českého dálkového plavání. Tato studentka Gymnázia Příbram se rozhodla přeplavat Gibraltarskou úžinu a na 20 kilometrů dlouhou cestu se vydá již počátkem července. Pokud se vše podaří, stane se nejmladší a zároveň teprve čtvrtou Češkou, která průliv překoná. K pokoření této výzvy jí kromě poctivé přípravy pomáhá i vzdělávací program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, který celou akci finančně podporuje.

Lucie se věnuje plavání na vrcholové úrovni již sedmým rokem a na svém kontě má několik vítězství na mítinku Internationales Silbererz Swim v Německu, medaile z Českého poháru v dálkovém plavání či několikanásobnou účast ve finále na mistrovství České republiky v bazénovém plavání. K pokusu o přeplavání Gibraltaru ji však přiměl až vzdělávací program pro mládež Mezinárodní cena vévody z Edinburghu.

„Počátkem letošního roku jsem se stala součástí programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, který vede mladé lidi k tomu, aby rozšiřovali své schopnosti a plnili různé výzvy. Zde vznikl i nápad na tuto ‚velkou misi‘. Řekla jsem si, že chci zkusit něco nového a zároveň ukázat, že když na sobě člověk tvrdě pracuje, je možné úplně všechno. Když jsem přemýšlela, jakou výzvu bych chtěla uskutečnit, jako první mě napadl kanál La Manche, který je metou asi každého plavce,“ říká Lucie Leišová a dodává: „Když jsem ovšem slyšela o Gibraltaru, svůj zájem jsem zaměřila právě tam. Tato oblast je zajímavá nejen svou polohou, ale také náročností na přeplavání. Mohutné vlny, nepřetržitý vítr i žraloci. Přeplavalo ho zatím méně lidí, než kolik jich dosáhlo vrcholu Mount Everestu. A to je to, co mě láká a čeho chci dosáhnout s pomocí tohoto programu. Výjimečnosti.“

Přeplavat Gibraltar však není jen otázkou odhodlání, tvrdého tréninku (v rámci kterého Lucie denně uplave více než 15 kilometrů) a štěstí. Náklady na projekt dosahují hranice 100 000 korun, přičemž největší položky představují poplatek asociaci pořádající plavbu a pronájem doprovodných lodí. Polovina této částky byla uhrazena z programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu. Dále Lucii přispěl Středočeský kraj a podstatnou část si zaplatila sama.
Kromě sportu je Lucie Leišová úspěšná i v dalších oblastech – v patnácti letech se stala členkou Mensy ČR a Mensy International. Jejím snem je studium práv na univerzitě v USA a ráda by si v budoucnu zřídila plaveckou školu, s jejíž pomocí by chtěla tento sport více rozšířit mezi širokou veřejnost.

Informace pro média:

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (The Duke of Edinburgh’s International Award, zkráceně DofE) je prestižní vzdělávací program pro mládež, který založil v roce 1956 britský princ Philip, vévoda z Edinburghu. Od té doby se do něj zapojilo na 8 milionů mladých lidí ve více než 140 zemích celého světa. V České republice ho spravuje ho obecně prospěšná společnost The Duke of Edinburghs International Award Czech Republic Foundation.
Posláním této společnosti je podpora mladých lidí na cestě k samostatnosti, sebevědomí, budoucímu uplatnění i sociálnímu cítění. Program DofE je určen mladým lidem od 14 do 24 let. Je postaven na čtyřech klíčových oblastech, do kterých se mladí lidé zapojují: rozvoj talentu, dobrovolnictví, sport a dobrodružná expedice. V ČR účastníci v rámci dobrovolné činnost věnují ročně 30 000 hodin komunitě a potřebným.
Do programu je v tuzemsku v současné době zapojeno více než 600 mladých lidí a bezmála 250 dobrovolných mentorů, kteří jim pomáhají. Program DofE podporují patroni, mezi které patří mimo jiné herec Marek Eben, rybář Jakub Vágner, horolezkyně Klára Poláčková, herec Petr Forman nebo cestovatel Dan Přibáň.

Stance Communications, s.r.o.
Ondřej Šafář
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 725 837 673
E-mail: ondrej.safar@stance.cz
DofE_2014-06_Silver_Bronze_CeremonyDofE_2014-06_Silver_Bronze_Ceremony_2Lucie Leišová
Tiskové středisko:
Současní klienti Bývalí klienti
Zobrazit další