Osm z deseti Čechů sní o bydlení v rodinném domě

Osm z deseti Čechů sní o bydlení v rodinném domě

Pokud by si Češi mohli vybrat, zvolili by za ideální bydlení vlastní rodinný dům (84 %). Zhruba polovina z nich by přitom dala přednost městu, druhá polovina by preferovala život na venkově. Byt ve městě je ideálem pro necelých 13 % Čechů. Informace vyplynuly z průzkumu společnosti ELK, výrobce montovaných dřevostaveb. 

Ne každému se v životě podaří dosáhnout na vysněné bydlení. Pokud by si však Češi mohli vybrat, více než osm z deseti z nich by chtělo žít ve vlastním rodinném domě. Dům ve městě by přitom volily častěji ženy (45 %) a mladší skupina obyvatel do 44 let. Domu ve městě dávají přednost častěji (ve více než polovině případů) lidé s vyšším vzděláním. Je také jasnou volbou pro obyvatele Prahy – až šest z deseti Pražanů by jako ideální bydlení volilo právě tuto variantu.

Graf č. 1 – Jaký typ bydlení by pro Vás byl ideální, pokud byste se nemuseli ohlížet na cenu?

„Jako výrobce rodinných domů nás zajímalo, jaké mají Češi preference při výběru bydlení. Ukazuje se, že poptávka po rodinných domech tu nechybí, takže je tu i prostor pro růst tohoto segmentu trhu,“
komentuje data Marcel Kaštovský, jednatel společnosti ELK s.r.o., a dodává: „Věřím, že rodinným domům se v dnešní době moderních technologií blýská na lepší časy. Ve prospěch vlastní výstavby hrají snižující se náklady na pořízení domu a rychlost výstavby například montované dřevostavby.“

Průzkum ukázal, že s rostoucím věkem přibývá lidí, kteří považují za ideální bydlení rodinný dům na venkově. Zde by se také častěji usadili muži (48 %) a lidé s nižším vzděláním. Nejméně lákavou představou je bydlení mimo město pro Pražany (17 %), kteří jsou s životem ve velkoměstě zřejmě spokojeni. Velká část obyvatel metropole by ráda bydlela v rodinném domě ve městě, ale je mezi nimi také 22 % těch, kteří by dali přednost životu v městském bytě. 

Typologicky by Češi o něco častěji vybírali ideální dům mezi bungalovy (43 %), patrové variantě domu by dalo přednost 36 % lidí. „Demografická data také potvrdila obecně zažitou představu, že při výběru typu rodinného domu se lidé se stoupajícím věkem častěji přiklánějí k přízemním domům, zatímco mladší generace by ve více než polovině případů volila patrový dům,“ říká Kaštovský. „Každá z těchto variant má své klady i zápory, a je tedy čistě na vkusu zákazníka, pro kterou z nich se rozhodne. Naše společnost nabízí jak přízemní, tak i patrové domy ve vysokém standardu a za dostupnou cenu při realizaci na klíč. Nespornou výhodou montovaných dřevostaveb je rychlost jejich výstavby. Hrubá stavba domu může stát na pozemku zákazníka během 2–3 dnů,“ doplňuje.

Graf č. 2 – Jaký typ rodinného domu byste si postavili?

Průzkum preferencí ideálního bydlení české populace realizovala společnost ELK s.r.o. ve spolupráci s agenturou STEM/MARK v dubnu 2014 na vzorku 1 000 mužů a žen ve věku 18 – 65 let.

Informace pro média:

ELK s. r. o.

Rakouský koncern ELK je rodinný podnik s více než třicetiletou historií. V současné době je evropským lídrem v oblasti montovaných dřevostaveb. S výrobními závody v Rakousku a České republice a více než 1 300 zaměstnanci již vytvořil domovy pro více než 40 tisíc zákazníků. ELK je kromě nabídky rodinných domů úspěšný také ve výstavbě komerčních objektů (např. hotely) a staveb občanské vybavenosti, jako jsou vysoké školy nebo mateřské školy.
V České republice zahájila firma ELK s.r.o. svou působnost otevřením výrobního závodu v roce 1989 v Plané nad Lužnicí. Na český trh pak vstoupila v roce 2006 s nabídkou nízkoenergetických montovaných dřevostaveb, srubů a v dalších letech doplnila nabídku o pasivní domy jak v typových řadách, tak s možností individuálních řešení. Domy ELK jsou domy pro život s vysokým standardem, nízkou spotřebou energií a rozsáhlým servisem dostupné pro každého. Domy vyrobené v Čechách v rakouské kvalitě, která je pro ELK prioritou.

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Michaela Šimková
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 224 810 809, +420 724 872 331
E-mail: michaela.simkova@stance.cz
Graf č. 1 – Jaký typ bydlení by pro Vás byl ideální, pokud byste se nemuseli ohlížet na cenu?Graf č. 2 – Jaký typ rodinného domu byste si postavili?