Otevření České národní budovy v New Yorku se blíží mílovými kroky

V rámci oslav devadesátého výročí založení Československé republiky se chystá na konci října 2008 slavnostní otevření České národní budovy v New Yorku. Budova, jejíž historie sahá do 19. století, bude opět sloužit jako centrum českého dědictví v USA. Pro společenská setkání je určen velký společenský sál, jehož historický nápis „Národ sobě“ má motiv z  Národního divadla.

Slavnostní otevření je plánováno na 30. října 2008. Akce by se měli zúčastnit Mirek Topolánek, premiér České republiky, a Karel Schwarzenberg, ministr zahraničních věcí České republiky.

Dokončení rekonstrukce České národní budovy (Bohemian National Hall) je splněným snem celé české a slovenské krajanské komunity v USA. Zároveň Česká republika získává multifunkční sídlo na Manhattanu pro potřeby diplomacie, kultury a obchodu. Kromě krajanského třetího patra, kde sídlí zastřešovací organizace BBLA (Bohemian Benevolent and Literary Association), se bude v dalších prostorách nacházet konzulát České republiky, kanceláře Českého centra v New Yorku, knihovna, promítací sál, galerie, Česká restaurace a výše zmíněny velký společenský sál. Kladem mnohaleté rekonstrukce je také fakt, že se podařilo velmi citlivě zapojit soudobé moderní architektonické prvky, aniž by se narušil původní ráz budovy.

Rekonstrukce objektu byla realizována ve třech etapách. První se týkala opravy fasády, druhá zahrnovala instalace technologií a opravy krajanského patra a poslední etapa znamená kompletní dostavbu a zprovoznění budovy.

Minirozhovor s Josephem Balazem, prezidentem BBLA:

1) Co pro Vás jako krajana znamená znovuotevření České národní budovy po rekonstrukci?

Dokončení rekonstrukce České národní budovy je vyvrcholením společné snahy o zachování kulturního a společenského centra Čechů a, na našem patře, i Slováků žijících v USA a navázání na více jak stoletou historii budovy. Pro mne jako stavaře o to cennější, že se podařilo odvrátit zkázu historicky cenné stavby, kterých v New Yorku není mnoho. Myslím, že pro Českou republiku je velmi výhodné mít ve svem portfoliu nemovitost na Manhattanu. Zájem o členství v krajanských spolcích je značný a stále se zvyšuje. Vzhledem k tomu, že Česká republika prošla určitým vývojem a je jiná než před dvaceti lety, mladá generace českého původu žijící v New Yorku chce navštívit Česko, zemi, kde mají kořeny. Věřím, že obnova České národní budovy život komunity podpoří a hlavně podpoří prezentaci České republiky na severoamerickém kontinentu.

2) Jaký program chystáte na slavnostní otevření dne 30. října 2008?

Na programu pracuje tým pod organizací Českého centra. Krajanské nadace pomohou při otevření a hlavně připravují další programy a výstavy. Slavnosti se zúčastní politici, umělci a další významné osobnosti.

3) I Vy jste přišel do USA jako emigrant, bylo to na začátku osmdesátých let. Změnilo se od té doby vnímání „přistěhovalců“ starousedlíky?

Vždycky se trochu rozlišovalo mezi těmi novými a těmi z předchozích vln, například z roku 1948, 1968 atd. V době, kdy jsem já emigroval do USA, znal jsem krajanů velmi málo, nicméně samozřejmostí bylo navzájem si pomáhat. Dnes přijíždějí lidé za profesí, na studijní stáže, z rodinných důvodu a často mezi sebou nemají žádné kontakty. Snažíme se členskou základnu omladit a zejména rozšířit o ty, kteří se mohou na jejím chodu finančně podílet. Cílem BBLA je nejen sdružovat krajany, ale hlavně prostřednictvím svých nadací propagovat naši kulturu, podporovat vzdělání a celkově rozšiřovat spolupráci mezi USA a ČR.

Informace pro média:

Bohemian Benevolent and Literary Association byla založena roku 1892.
Za svou historii podpořila celou řadu českých krajanských spolků v Americe. V roce 1896 byla postavena Česká národní budova, která se po desetiletí stala centrem české kultury v USA. V druhé půlce 20. století, díky změně životního stylu obyvatel, začal život okolo Národní budovy v New Yorku upadat. Postupně Česká národní budova a s ní i BBLA utlumila své aktivity a v šedesátých letech 20. století přestává téměř existovat. Od roku 1995 se pomalu začalo s rekonstrukcí budovy, jejíž poslední fáze bude dokončena 28. října 2008. I během rekonstrukce však proběhlo několik kulturních akcí ve zprovozněných částech budovy.

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Viola Baštýřová
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: + 420 224 810 809, + 420 776 210 599
E-mail: viola.bastyrova@stance.cz
verze pro tisk