Průzkum ING Bank k Mezinárodnímu dni štěstí: Na pocit osobní spokojenosti má vliv i pravidelné spoření, bez ohledu na výši

Průzkum ING Bank k Mezinárodnímu dni štěstí: Na pocit osobní spokojenosti má vliv i pravidelné spoření, bez ohledu na výši

Organizace spojených národů vyhlásila 20. březen Mezinárodním dnem štěstí. A protože osobní spokojenost je pro lidstvo bytostně důležitá, dotazovala se ING Bank jako odborník na spoření na souvislost mezi finančním zajištěním a pocitem štěstí. Češi, kteří mají naspořenu alespoň tříměsíční rezervu (61 %), v jejím průzkumu mnohem častěji uváděli, že jim jejich finanční zajištění vyhovuje a jsou spokojeni. Oproti tomu ti, kteří finanční rezervu nemají vůbec nebo je jen velmi nízká, jsou spokojeni v pouhých 8 procentech případů.

Říká se, že peníze nejsou všechno, a většina z nás s tímto rčením souhlasí – přinejmenším do chvíle, než na peníze skutečně dojde. Průzkum ING Bank ovšem potvrzuje, že Češi na toto pořekadlo příliš nedají a snaží se vytvářet finanční rezervu na horší časy. Šest z deseti dotazovaných má naspořenu částku, se kterou by v případě výpadku příjmů zvládli financovat chod domácnosti po dobu tří a více měsíců. Tito lidé jednak patří mezi pravidelné střadatele, ale také vyjadřují vyšší míru spokojenosti (41 %) a optimismu do budoucna.

Naopak lidé s žádnými nebo nízkými úsporami jsou s nimi logicky méně spokojeni a pouze jeden z deseti dotazovaných uvedl, že mu tato situace vyhovuje. A i když více než ¾ z nich spoří, bývá to většinou nepravidelně.

„Průzkum ukazuje, že existuje souvislost mezi výší úspor a pocitem osobní spokojenosti,“ komentuje Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR, a dodává: „Zdravý návyk v podobě pravidelného spoření s sebou nese nejen vyšší úspory, ale také osobní pohodu a pocit jistoty v případě nenadálých událostí, které lze řešit z finanční rezervy. V případě pravidelného střádání nehraje roli výše odkládané částky, protože i malé sumy mohou pro domácnost po čase znamenat výrazné zlepšení finanční situace a navodit v rodině pocit spokojenosti.“

Zdrojem dat je exkluzivní průzkum ING Bank realizovaný v listopadu 2013 na vzorku 1023 respondentů.

ING Bank jako odborník na spoření zveřejňuje další informace z průzkumů a tipy na spoření na webových stránkách projektu ING Bank Svět spoření www.vseosporeni.cz.

Více informací o Mezinárodním dni štěstí OSN naleznete na http://dayofhappiness.net/.

Informace pro média:

ING Bank Česká republika

ING je globální finanční instituce holandského původu, která nabízí bankovní a investiční produkty, životní pojištění a penzijní produkty k pokrytí potřeb širokého spektra zákazníků. Historie ING Bank v České republice sahá až do roku 1992. ING Bank poskytuje celou škálu bankovních produktů a služeb řadě významných českých i mezinárodních společností a zaujímá tak přední místo mezi bankami v oblasti podnikového financování, kapitálových trhů a treasury produktů. V roce 2001 ING Bank představila svůj první produkt pro fyzické osoby, spořicí účet ING Konto, a založila tak kategorii spořicích účtů na českém trhu. Rok poté rozšířila svoji nabídku otevřených podílových fondů pro drobné investory, která dodnes patří k nejširším na trhu. Snahou ING Bank je nabízet svým klientům jednoduché, dostupné a bezpečné řešení pro správu jejich úspor.

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Michaela Šimková
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 224 810 809, +420 724 872 331
E-mail: michaela.simkova@stance.cz