Riskování majitelů stavebních výtahů v Čechách je časovanou bombou

PRAHA, 22. listopadu 2010 – Nedodržování pravidelných servisních prohlídek zachycovačů (bezpečnostních brzd) stavebních výtahů a neodborný servis představují pro uživatele těchto zařízení vysoké riziko. Vyplývá to z údajů a zkušeností společnosti STROS, která tyto výtahy již 50 let vyrábí.

Zachycovač je základní bezpečnostní prvek každého výtahu a jeho bezchybná funkčnost musí být pravidelně kontrolována u výrobce. Tím, že provozovatelé stavebních výtahů nedodržují stanovené lhůty a nezasílají zachycovače do Strosu k revizím, vážné ohrožují bezpečnost výtahů. Jejich jednání představuje časovanou bombu, zvláště u starších typů, které jsou v provozu doslova desítky let, může být zachycovač poslední pojistkou. U aut se musí dělat technické prohlídky každé čtyři, respektive dva roky a u těchto brzd je to stejné, ale téměř nikdo to nedodržuje,“ říká ředitel společnosti Ing. Ladislav Filip a doplňuje: „Je to bohužel především případ českých firem, protože ze zahraničí nám zachycovače na servisní prohlídky posílají.

Při současném tlaku na dodržování předpisů bezpečnosti práce je nezbytné, aby všechna tato zdvihací zařízení byla odborně nainstalována, zrevidována a vybavena odpovídajícími dokumenty. Jen specializované firmy a půjčovny, jako STROS, jsou ale schopné zabezpečit tuto montáž a servis zdvihacích zařízení náročný na kvalifikaci pracovníků.

Společnost STROS začala půjčovat své výrobky na začátku osmdesátých let, protože již v té době vznikala potřeba stavebního trhu půjčovat si tuto techniku. Pro STROS jako předního výrobce, vybaveného zdvihací technikou, zkušeným montážním týmem a zkušenostmi to byl přirozený krok. Přestože se společnost vždy zaměřovala a zaměřuje především na výrobu a vývoj těchto zařízení, měla také silné servisní oddělení schopné montovat všechny typy těchto výrobků a bylo tedy logické jeho využití pro účely půjčovny vybavené vlastní technikou. Po revoluci s rozpadem velkých státních stavebních firem a jejich mechanizačních divizí vznikla potřeba u nově založených menších soukromých stavebních společností půjčovat si právě tuto stavební techniku.

Ve srovnání s konkurenčními půjčovnami ovšem STROS nabízí firmám dodávku na stavbu, montáž, uvedení do provozu, proškolení obsluhy a rychlý servis včetně dodání náhradních dílů. Poskytujeme také odbornou technickou pomoc při přípravě projektu a zapůjčení strojů do jiných evropských zemí,“ říká L. Filip ze STROS a doplňuje: „Naše půjčovna má nespornou konkurenční výhodu, kterou je vlastní výrobní firma s konstrukčním týmem. Pro speciální projekty tak dokážeme navrhnout, vyrobit, zapůjčit a namontovat aplikace našich strojů, které plně uspokojí i ty nejnáročnější požadavky.

V nabídce půjčovny lze nalézt všechny typy strojů výrobního programu firmy. V praxi to znamená, že na malý objekt si lze půjčit lehké nákladní výtahy, na montáž prosklené fasády pracovní plošinu, na zateplení panelového domu závěsnou lávku a na výškovou budovu vysokotonážní výtah určený jak pro dopravu osob, tak materiálu.

Informace pro média:

STROS- Sedlčanské strojírny, a. s., se v současnosti specializuje na konstrukci a výrobu stavebních výtahů a jejich komponent. Převážná část současné produkce firmy je exportována do zahraničí, především do USA a Kanady, do evropských zemí (Anglie, Dánska, Skandinávie, Španělska, Francie, Slovenska, Maďarska a Ruska), ale i do jiných míst světa např. SAE a Qataru. Téměř 200 výtahů pracuje v jihovýchodní Asii (Indonésie, Malajsie, Singapur, Thajsko). Kvalita výrobků je ověřena provozem v extrémních podmínkách tropů, pouští i za polárním kruhem. V rámci doplňkového výrobního programu podnik vyrábí například kontinuální sklářské pece a odhlučňovací boxy. Kromě toho podnik spolupracuje s dalšími tuzemskými i zahraničními firmami v oblasti kooperace (svařování, obrábění a finálních povrchových úprav), k dispozici je vlastní tryskací box a lakovna.

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Jakub Řehák
Account Executive
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: + 420 224 810 809, + 420 602 141 313
E-mail: jakub.rehak@stance.cz