SÚKL spouští nový Informační portál pro veřejnost

Praha 7. 1. 2009 – Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes představil nový zdroj informací o léčivech pro veřejnost. Informační portál www.leky.sukl.cz bude pacienty seznamovat s nově uváděnými léky na český trh, s pravidly výdeje nových i již zavedených léků a s jejich působením na lidský organismus.

„Státní ústav pro kontrolu léčiv se tímto informačním portálem snaží srozumitelnou formou přiblížit široké veřejnosti problematiku léčivých přípravků. Jedná se o jedinečný informační zdroj o lécích skutečně pro každého,“ uvádí Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Informační portál pro veřejnost se skládá ze čtyř hlavních modulů:
1. Léky,
2. Klinické studie,
3. Lékárny,
4. Zdravotnické potřeby,
a čtyř vedlejších modulů:
1. Zdraví, nemoc a léky,
2. SÚKL vás chrání,
3. Encyklopedie SÚKL,
4. SÚKL a média.

V těchto modulech pacient najde odpovědi na často kladené otázky.
Například:
• Kdy a proti čemu mohu nechat očkovat své dítě či sebe?
• Jak časté by měly být a co by měly obsahovat preventivní prohlídky u praktického lékaře či u specialisty (gynekologa či stomatologa)?, apod.
„Pacient zde nalezne také úplný přehled všech registrovaných léčivých přípravků, schválených klinických studií a přehled lékáren. Nově je připravena i databáze volně prodejných léčiv. Pro snazší orientaci je připraven i slovníček a soubor nejčastějších otázek a odpovědí. Informací je zde mnoho a postupem času jich bude stále více,“ dodává Martin Beneš.

Tento portál bude následně využíván také pro informování veřejnosti například o přístupu občanů k osobním lékovým záznamům v centrálním úložišti elektronických receptů nebo léčivých přípravcích, které budou nově dostupné bez lékařského předpisu s omezením. Tyto novinky jsou podobně jako Informační portál pro veřejnost zaměřeny na emancipaci pacientů a jejich lepší orientaci ve světě léčiv.
 
Informační portál bude v průběhu roku neustále aktualizován a rozšiřován tak, aby zodpověděl nejčastější dotazy veřejnosti a stal se tak užitečným a spolehlivým pomocníkem pacienta.

Informace pro média:

Státní ústav pro kontrolu léčiv je správním orgánem zřízeným zákonem o léčivech. Kompetence, které jsou SÚKL svěřeny platným právním řádem, spadají do působnosti Ministerstva zdravotnictví. Posláním ústavu je v zájmu ochrany zdraví občanů zajistit, aby v ČR byla dostupná pouze farmaceuticky jakostní, účinná a bezpečná humánní léčiva.

Pro více informací kontaktujte:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Veronika Petláková
Tisková mluvčí a informační pracovník
Pernerova 2819/2a, 130 00 Praha 3
Tel.: +420 272 185 333
E-mail: veronika.petlakova@sukl.cz