Třetina Evropanů si o Vánocích nedělá těžkou hlavu s utrácením

Třetina Evropanů si bez ohledu na aktuální finanční situaci v období Vánoce nedělá vrásky z utrácení peněz. Češi patří k těm zodpovědnějším, ve výdajích se neomezují jen dva z deseti tuzemských obyvatel. Pouze 14 % Evropanů chce za letošní Vánoce utratit více než vloni. Větší výdaje plánují nejčastěji v Rumunsku, oproti tomu mezi Čechy chce své peněžence pustit žilou více než před rokem jen jeden z deseti. Větší výdaje přitom častěji plánují lidé, kteří se v předchozím roce kvůli Vánocům zadlužili.

Pro většinu z nás jsou Vánoce časem se zvláštní slavnostní atmosférou, kdy se potkáváme s přáteli a rodinou, společně stolujeme, obdarováváme se a máme radost z času stráveného pohromadě. Snad právě proto máme v tomto období tendenci se méně kontrolovat ve svých výdajích a snažíme se dopřát si to nejlepší,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR, a dodává: „Měli bychom mít ale na paměti, že rizika spojená s nekontrolovanými výdaji na konci roku se mohou po Vánocích vrátit v podobě narušeného rodinného rozpočtu, nebo dokonce dluhů. Jsem rád, že podle informací z průzkumu patří Češi k těm zodpovědnějším národům a nad svými výdaji přemýšlejí i v předvánočním období.“

Graf č.1 - Bez ohledu na mou finanční situaci, Vánoce jsou tou části roku, kdy si nedělám těžkou hlavu s utrácením


Třetí ročník mezinárodního průzkumu ING ukázal, že nebezpečí, že budeme utrácet více, než je finančně zdrávo, je nejvyšší právě o Vánocích. Téměř třetina Evropanů potvrdila, že bez ohledu na finanční situaci, v tomto období nehledí na výdaje a s utrácením peněz si nedělají těžkou hlavu. Nejbenevolentnější jsou v tomto ohledu Rumuni, mezi nimiž si nepřipouští obavy z utrácení téměř polovina. O poznání zodpovědnější jsou obyvatelé Nizozemí, Lucemburska a také Češi. Mezi příslušníky těchto národů si rozpočet i v období Vánoc hlídá více než 80 % dotazovaných.

Graf č.2 - Za Vánoce plánuji utratit více peněz než vloni

 Pouze 14 % Evropanů uvedlo, že plánují za letošní Vánoce utratit více než vloni. Nejčastěji chtějí do Vánoc více investovat v Rumunsku, oproti tomu z Čechů plánuje vyšší náklady než minulý rok jen jeden z deseti. Alarmující informací je to, že polovina z dotazovaných, kteří se v loňském roce kvůli Vánocům zadlužili, chce letos utratit více. Z těch, kteří se v loňském roce na Vánoce nezadlužili, jich hodlá utratit víc jen 10 %.

Informace pro média:

ING Bank Česká republika

ING je globální finanční instituce holandského původu, která nabízí bankovní a investiční produkty, životní pojištění a penzijní produkty k pokrytí potřeb širokého spektra zákazníků. Historie ING Bank v České republice sahá až do roku 1992. ING Bank poskytuje celou škálu bankovních produktů a služeb řadě významných českých i mezinárodních společností a zaujímá tak přední místo mezi bankami v oblasti podnikového financování, kapitálových trhů a treasury produktů. V roce 2001 ING Bank představila svůj první produkt pro fyzické osoby, spořicí účet ING Konto, a založila tak kategorii spořicích účtů na českém trhu. Rok poté rozšířila svoji nabídku otevřených podílových fondů pro drobné investory, která dodnes patří k nejširším na trhu. Snahou ING Bank je nabízet svým klientům jednoduché, dostupné a bezpečné řešení pro správu jejich úspor.

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Michaela Šimková
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 224 810 809, +420 724 872 331
E-mail: michaela.simkova@stance.cz