Ukrajinský trh má dle agentury CzechTrade pro české exportéry zajímavý potenciál

Praha, 15. června 2017 Podle agentury pro podporu exportu CzechTrade nabízí ukrajinský trh stále více příležitostí pro české exportéry. Potvrzují to i výsledky jednání, které proběhlo 7. června mezi ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem a ukrajinskou vicepremiérkou pro evropskou a euroatlantickou integraci Ivanou Klympušovou-Cincadzeovou v Kyjevě.

Jednání se uskutečnilo v době, kdy je ekonomická situace na Ukrajině poměrně stabilizovaná. Ukrajinské hospodářství zažilo v roce 2016 po dvou letech nárůst a rovněž se zastavilo znehodnocování hřivny.

Zlepšující se ekonomická situace na Ukrajině nabízí českým exportérům příležitosti v mnoha odvětvích. Ukrajinská strana má zájem o spolupráci v oblasti zemědělství i letectví, stejně tak jako o dodávky českých technologií a zařízení pro modernizaci tepelných elektráren, plynárenství či o spolupráci v oblasti energetické činnosti, úspor energie a obnovitelných zdrojů,“ říká o ukrajinském trhu generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal.

Bilance vzájemného obchodu mezi Českou republikou a Ukrajinou je dlouhodobě výrazně aktivní, přičemž ČR je devátým největším vývozcem na ukrajinský trh z členských zemí EU. Agentura CzechTrade během loňského roku zaregistrovala výrazný nárůst obchodních příležitostí pro české exportéry v oblasti zemědělství i dodávek úsporných technologií a zařízení pro průmysl a komunální sektor.

V současnosti působí na ukrajinském trhu s různou formou zastoupení přes 200 českých podniků. Patří mezi ně, kromě tradičních aktérů jako Škoda JS či Škoda Mladá Boleslav, i řada dalších firem z oblasti strojírenství, veterinářství, úsporných technologií i zdravotnictví.

Právě na rostoucí zájem podniků o ukrajinské zdravotnictví dokázala v nedávné době rychle zareagovat zahraniční kancelář agentury CzechTrade, která v návaznosti na něj uspořádala českou expozici na mezinárodní výstavě International Medical Forum. Obdobně reagovala i na rostoucí poptávku tamního agrárního sektoru po technice a know-how a již potřetí zorganizovala stánek na zemědělském veletrhu AgroAnimalShow.

Mimo to pomáhá ukrajinské zastoupení agentury CzechTrade českým firmám také s překonáním tamních politických a makroekonomických překážek. Kancelář konkrétně dokáže například získat informace o potenciálním ukrajinském partnerovi či poradit s interpretací ukrajinských legislativních změn a usnesení. 

O agentuře CzechTrade                                                                                      

CzechTrade je agentura na podporu exportu, řízená Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky. Funkcí agentury, která působí od roku 1997, je pomáhat českým firmám a podnikatelům proniknout na zahraniční trhy. Zájemci o spolupráci si mohou vybrat ze široké nabídky asistenčních služeb, případně sami nadefinovat jejich podobu dle svých individuálních potřeb.

www.czechtrade.cz

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Iveta Bajerová
Senior Account Executive
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 224 810 809, +420 725 015 374
E-mail: iveta.bajerova@stance.cz