Většina Čechů žijících v partnerství tvrdí, že jejich partner má alespoň přibližnou představu o výši jejich osobních úspor

V partnerství si s protějškem zpravidla vidíme do talířů a o něco méně do svědomí. Ale jak jsme na tom se znalostí jeho „kapsy“? Omnibusový průzkum ING Bank ČR ukazuje, že naše povědomí v této věci není špatné – 85 % lidí žijících v partnerském svazku tvrdí, že jejich protějšek má detailní nebo alespoň přibližný přehled o jejich finančních úsporách.

Otevřenější jsou muži. Jen 10 % z nich přiznává, že partnerka nemá žádné informace o jejich osobních rezervách. Naproti tomu žen, které si myslí, že jejich partner nemá přehled o stavu jejich peněženky je dvojnásobek, tedy 20 %. Vysokoškoláci se většinou drží střední cesty a většina z nich uvádí, že partner má o jejich úsporách přibližný přehled (viz graf).

ING Bank jako odborník na spoření radí: „Je dobré mít alespoň částečnou představu o finanční situaci partnerky nebo partnera. Zvlášť, pokud se dotyční rozhodnou žít spolu, vést společnou domácnost a přivést na svět děti. Na druhou stranu, ne zcela detailní vhled do osobních úspor umožňuje druhému z partnerů nečekané překvapení v podobě malé pozornosti nebo milého dárku.“ Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR doplňuje: „Alespoň částečná vzájemná informovanost o stavu účtů v domácnosti je užitečná i z důvodu lepší kontroly výdajů a ve finále i kvůli vyšší šanci vytvářet úspory. Nejpřehlednější je pak model, kdy jsou uspořené peníze obou z partnerů, tedy alespoň ty, které jsou oba schopni oželet, převedeny na spořicí účet. Zde jsou uloženy v bezpečí a mimo dosah, takže nelákají k bezhlavému utrácení. Navíc jsou lépe zhodnocovány než peníze na běžném účtu. Jejich zřízení a vedení bývá zdarma a můžete na ně kdykoliv ukládat jakoukoliv částku. Účtem, který takové parametry nabízí, je například ING Konto.“

Více zajímavých informací z oblasti spoření lze nalézt v projektu ING Bank Svět spoření na webových stránkách projektu www.ingbanksvetsporeni.cz.

Graf. Přehled o výši osobních úspor partnera

Omnibusový průzkum společnosti ING Bank ČR byl realizován v průběhu listopadu 2011 společností Ipsos Tambor. Dotazování se zúčastnilo 524 respondentů z Čech ve věku 18–65 let, z toho 264 dotazovaných žije v manželském svazku.

Informace pro média:

ING Bank Česká republika

Historie ING Bank v České republice sahá až do roku 1992, kdy jako jedna z prvních předních světových bank vstoupila na český trh a vybudovala si silnou pozici v oblasti korporátního bankovnictví. ING Bank poskytuje celou škálu bankovních produktů a služeb řadě významných českých i mezinárodních společností a zaujímá tak přední místo mezi bankami v oblasti podnikového financování, kapitálových trhů a treasury produktů.

V roce 2001 ING Bank představila svůj první produkt pro fyzické osoby, spořicí účet ING Konto, a založila tak kategorii spořicích účtů na českém trhu. Rok poté rozšířila svoji nabídku otevřených podílových fondů pro drobné investory, která dodnes patří k nejširším na trhu. Snahou ING Bank je nabízet svým klientům jednoduché, dostupné a bezpečné řešení pro správu jejich úspor.

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Michaela Šimková
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: +420 224 810 809, +420 724 872 331
E-mail: michaela.simkova@stance.cz
verze pro tisk