Většina rodičů v Moravskoslezském kraji ví, jak se starat o zoubky svých dětí. Často však zanedbávají prevenci

Většina rodičů žijících v Moravskoslezském kraji ví, jak pečovat o první zoubky dětí. Jsou si také vědomi, jaké chování je s ohledem na zdravý chrup rizikové, přesto část z nich preventivní ochranu zubů svých dětí zanedbává. Vyplývá to z výzkumu, který si v rámci projektu Zdravý zoubek nebolí nechala zpracovat Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna.

83,4 % dotázaných rodičů má podle výzkumu přehled o tom, jak správně pečovat o zoubky svých ratolestí ve věku od 6 měsíců do 6 let. Lépe jsou na tom matky než otcové. Na Moravě zná základní pravidlo, že je třeba zoubky čistit 2x denně, a to vždy ráno a večer, 60 % rodičů. Téměř 26 % dotázaných ho však občas porušuje, například z důvodu nemoci dítěte.

V Praze uvedlo dokonce celých 100 % maminek, že tyto zásady znají. „Pravidelná péče o první zuby je velmi důležitá, protože děti se s nimi učí kousat tuhou stravu a  první chrup vytváří prostor pro zuby stálé. Je proto velký omyl myslet si, že o první zuby se není potřeba starat, protože stejně vypadnou, jak mnohdy slýcháme,“ uvádí MUDr. Tomáš Vodička, garant projektu, na pravou míru rozšířenou představu o nedůležitosti prvních zubů.

Až 44,3 % moravských rodičů přiznává, že preventivní opatření proti onemocnění zubů nedodržuje, 30 % je dokonce vůbec nezná. V Čechách je situace obdobná, zásady nedodržuje 36,4 % a k jejich neznalosti se přiznalo 27,3 % rodičů.

Většina dotázaných správně uváděla, že pro zdraví zubů dětí je nejvíce škodlivé příliš časté podávání slazených nápojů či cukrovinek, jídlo a pití po večerním čištění zubů a také špatný výběr zubního kartáčku či zubní pasty. „Všechny tyto nevhodné návyky mohu jen potvrdit. Co však rodiče zcela opomíjejí, je fakt, že zubní kaz je infekční, a je tedy přenosný. Proto by se rodiče měli vyvarovat například olizování lžičky či dudlíku dítěte. Snadno tak přenesou zubní kaz ze své ústní dutiny do ústní dutiny dítěte,“ vysvětluje Tomáš Vodička a dodává: „Děti do 6 let věku by neměly používat na čištění zubů kartáček a pastu určenou pro dospělé, ale pouze výrobky, které jsou určené přímo pro ně.“

Rodiče malých dětí si jsou také často správně vědomi toho, že chtějí-li, aby si jejich dítě osvojilo správné hygienické návyky v oblasti péče o zuby, není vhodné ho strašit, vyhrožovat a čištění zubů mu jinak znepříjemňovat. Nejlépe rodiče udělají, pokud budou dětem s čištěním pomáhat. Dítě tak mohou nejen dobře motivovat, ale zároveň mají kontrolu nad tím, že si jejich ratolest čistí zuby správně.

Informace vážící se k ústní hygieně malých dětí rodiče získávají nejčastěji od zubních lékařů. Na Moravě takto odpovědělo 57,1 % dotázaných, v Čechách je číslo ještě vyšší, a to 71,2 %. Naopak méně se spoléhají na internet, radu známých, časopisy či odborné publikace.

www.zdravyzoubekneboli.cz
http://www.facebook.com/Zdravyzoubekneboli

Call centrum
Každý pracovní den od 8 do 19 hodin na číslech 775 187 010 a 725 394 785.

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Vendula Martinovská
Account Executive
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: + 420 224 810 809, + 420 724 513 052
E-mail: vendula.martinovska@stance.cz