Vojtěch Benda: Dnes nás čeká „superčtvrtek“

Východisko: Dnes nás čeká „superčtvrtek“ zasedání tří centrálních bank, tj. Bank of England, ECB a ČNB. Ve 13.00 ohlásí úrokové sazby BoE. Centrální bankéři BoE byli na posledním zasedání rozděleni – kromě většiny hlasující pro sazby beze změny zde byl i jeden hlas pro snížení a jeden naopak pro růst. Předpokládáme, že dnešní rozhodování dopadne nejspíš velmi podobně. BoE nadále balancuje mezi nepříznivým výhledem na ekonomický růst a inflací rostoucí na 4,5 % (a to nejspíš ještě není vrchol).

Analytik Vojtěch Benda: Předpokládáme sazby beze změny na 5 %. Rostoucí pravděpodobnost přechodu UK do recese (a s ní spojené zbrzdění inflace v průběhu příštího roku) by se mělo promítnout do razantnějších snížení úrokových sazeb až o 150bb do konce 3Q09.

Východisko: Ve 13.45 bude zveřejněn výsledek debaty o měnové politice v ECB. Situace v Eurozóně se velmi podobá UK (i když riziko recese je pro EU15 zatím méně výrazné). Přehled ekonomických dat a průzkumů z posledních týdnů vypadá jako soupiska špatných zpráv. Ekonomický sentiment se během posledních měsíců propadl, indikátory ekonomické aktivity signalizují zpomalení a spotřebitelská poptávka je utlumená. Na druhou stranu ECB nadále straší inflace na 4 %, a to byl i hlavní důvod posledního zvýšení úrokových sazeb 9. července.
 
Analytik Vojtěch Benda: Předpokládáme, že ECB tentokrát ponechá sazby na 4,25 % a prezident ECB Jean-Claude Trichet nám opět sdělí, že jediným cílem ECB je cenová stabilita. Vzhledem k tomu, že podle naší prognózy míří inflační rizika spíše směrem dolů, předpokládáme v budoucnu (stejně jako v případě BoE) pohyb sazeb směrem dolů.

Východisko: Zapeklitý ořech se bude snažit dnes rozlousknout bankovní rada ČNB. Centrální bankéři jsou v situaci, kdy jim nelehké rozhodování může přinést hluboký šrám na důvěryhodnosti. Na jedné straně jsou zde prohlášení guvernéra Zdeňka Tůmy z tiskovky po posledním červnovém zasedání o kumulaci spíše proinflačních rizik (podpořená zápisem z jednání bankovní rady), která trh navnadila na vyšší pravděpodobnost růstu sazeb. Na druhou stranu jsou zde jiná prohlášení téhož guvernéra a dalších členů bankovní rady pár týdnů poté hlásající rizika podstřelení inflačního cíle v důsledku silné koruny, a tudíž varianta poklesu sazeb. Rozhodne-li ČNB pro zachování sazeb na úrovni 3,75 %, část trhu bude vinit centrální bankéře z vyvolávání klamných očekávání zpráv, a slovní prohlášení příště nebude brát vážně. Naopak rozhodne-li se ČNB sazby snížit, bude muset složitě vysvětlovat konzistenci mezi svými prohlášeními z června o kumulaci rizik a opačným pohybem sazeb – v tom případě by byla napříště ještě více otřesena důvěra trhu v prognózu ČNB. Tak jako tak poučením pro centrální bankéře je pro příště pilovat komunikační schopnosti.

Analytik Vojtěch Benda: Čekáme sazby beze změny na 3,75 %. Podle našeho názoru je velmi pravděpodobné, že pokud by centrální banka byla jednoznačně rozhodnuta zasáhnout proti koruně, učinila by tak na mimořádném zasedání v minulých týdnech a bez velké mediální přípravy. Proto se jeví pravděpodobnější, že výroky posledních týdnů měly posloužit spíše jako ústní intervence a současná úroveň koruny (o 4 % slabší než před výroky) by mohla bankovní radu dočasně uspokojit. V tom případě lze očekávat následné prohlášení o připravenosti zasáhnout.

Vojtěch Benda

ING Wholesale Banking
257 474 432
E-mail: vojtech.benda@ing.cz

Informace pro média:

Profil ING

ING Wholesale Banking je obchodní název pro aktivity korporátního bankovnictví ING Bank N.V. V České republice byla založena v roce 1992 jako organizační složka ING Bank N.V. Amsterdam. V roce 2007 dosáhla aktiva hodnotu přesahující 56 miliard korun. ING Wholesale Banking je členem Burzy cenných papírů Praha a České bankovní asociace.

ING je globální finanční institucí holandského původu, nabízející služby v oblasti bankovnictví, pojišťovnictví a správy aktiv 75 milionům soukromým, firemním a institucionálním klientům v 50 zemích. S více než 120 000 zaměstnanci se ING skládá ze širokého spektra prominentních společností, které slouží svým klientům pod značkou ING.

ING Group si je dobře vědoma své korporátní zodpovědnosti a globálně iniciovala projekt „Chances for Children“. Ve vztahu k tomuto projektu se ING Wholesale Banking v České republice rozhodla spolupracovat s Nadací Terezy Maxové, která svými cíly ideálně zapadá do její strategie – podpory vzdělání, volnočasových a sportovních aktivit. Spolupráce je ojedinělá i svým způsobem rozdělování grantů, neboť grantová komise je složena nejen ze zástupců Nadace, ale i zaměstnanců ING Wholesale Banking.

Pro více informací kontaktujte:
ING Wholesale Banking
Zuzana Kalabová
Marketing & Communications Manager
Nádražní 344/25, Praha 5
Tel.: 257 474 339, +420 602 204 835
E-mail: zuzana.kalabova@ing.cz
Stance Communications, s.r.o.
Viola Baštýřová
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: + 420 224 810 809, + 420 776 210 599
E-mail: viola.bastyrova@stance.cz