„Všichni za jeden Provázek – africký!“

Další z akcí Divadla Husa na provázku a české diplomatky Gity Fuchsové bude podpora projektů rozvojové spolupráce v Africe. Akce s názvem „Afrika na Provázku aneb Všichni za jeden Provázek – africký!“ se uskuteční v neděli 1. června 2008 v Divadle Husa na provázku v Brně od 14.00 hodin, večerní program začíná ve 20.00 hod.

Od 14.00 do 17.00 hodin bude probíhat netradiční africké provázkovské odpoledne pro děti - černočerná pohádka J. Jelínka Pan ovečka uvádí: Jirka Kniha pohádek (Gazely chodí na zelí), klaunská dílna včetně kokosovo-banánového žonglování Michala Bumbálka a netradiční výroba afrických masek. Lejla Abbasová, host Divadla Husa na provázku, bude dětem číst africké pohádky a pro rodiče budou připraveny projekce dokumentárních filmů o humanitárních projektech v Keni.

Součástí programu bude i workshop šití panenek pro projekt UNICEF „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“. Od 17.00 hod se divadlo změní v jednu velkou dílnu a bude odstartováno první společné šití panenek v České republice pro UNICEF. Své osobní zkušenosti se šitím panenek prozradí maminka slavného režiséra paní Anežka Hřebejková, která se s počtem 450 panenek stala nejpilnější „šičkou“. Zúčastnit se Šití panenek se mohou zúčastnit všichni, kteří si s sebou přinesou ústřižky látek a šicí potřeby. Pro děti, které budou doprovázet rodiče, je připraven provázkovský africký program – čtení pohádek, filmy, lízátka a jablka. Workshop povede přední oděvní designérka Liběna Rochová, která je patronkou projektu Panenka, a Pavla Gomba, ředitelka Českého výboru pro UNICEF. Zúčastní se i čeští diplomaté, kteří si již šití vyzkoušeli v New Yorku.
Ušité panenky nabízí UNICEF k „adopci“ za částku 600 Kč, která stačí na zajištění očkování proti šesti smrtelným dětským chorobám pro jedno dítě v rozvojových zemích.

Ve druhé části programu s názvem „Zpátky do Afriky! Burundi Afrika!“ bude od 20.00 hod. Gita Fuchsová, velvyslankyně ČR v Keni, postupně představovat projekty rozvíjené v afrických zemích ve spolupráci českých a afrických partnerů v různých oblastech činnosti. Hovořit se bude o projektu Adra, podporujícím porodnici v Keni, a Bwindi Orphans, který pomáhá sirotkům v Ugandě. Představena bude také Lejla Abbasová a její nadace Asante Kenya, zabývající se vzděláváním a podporou dětí s těžkými životními osudy. O fotbalu jako nástroji řešení konfliktů a alternativě, jak si vybudovat respekt jinak než násilím, pak v rámci představení projektu Fotbal pro rozvoj pohovoří český dobrovolník, který pobýval v keňském slumu Mathari, Robin Ujfaluši (autor knihy "Jak se hraje fotbal v Africe"). Pavla Gomba a Liběna Rochová připomenou aktivity UNICEF, David Modrý z Fakulty vetrinárního lékařství VFU Brno představí zajímavý projekt v Keni, zaměřený na očkování psů jako prevenci lidských onemocnění. A na závěr Miroslav Kundrata z nadace Partnerství vysvětlí, jak je důležité vysazovat stromy v Africe.

V průběhu celého večera bude hrát Hradiš?an a Jiří Pavlica, kteří okouzlili jihoafrické publikum, a rocker Pavel Váně, který vystupoval v Angole. Připojí se i Provázci se svými historkami z již legendárního turné po Jihoafrické republice v roce 1999.

Účelem celého afrického dne je nejen vzájemné představení projektů, ale i jejich propojení: výtěžek ze vstupného a prodeje panenek bude předán UNICEF, který jej tentokráte použije k očkování dětí v místech představovaných projektů pod patronaci Velvyslanectví České republiky v Keni.

Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Markéta Pomšárová – Židlická
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: + 420 224 810 809, + 420 724 513 053
E-mail: marketa.pomsarova@stance.cz