Výsledky konjunkturálního průzkumu Ifo za německou ekonomiku překvapily trhy lepšími než očekávanými výsledky

Východisko: Index podnikatelského klimatu se v lednu zvýšil na 103,4 z předchozích 103,0 (trh očekával hodnoty kolem 102,2). Příznivěji vyšel i index hodnocení současných podmínek, který se zvýšil na 112,8 z prosincových 108,1 (oproti očekávaným 107,2). Nárůst z 98,2 na 103,2 zaznamenal také index očekávání podniků (oproti očekávaným 97,5). Podle Ifo institutu se do mírného zvýšení pozitivního sentimentu promítly také rostoucí očekávání ohledně exportních možností podniků a ekonomická situace podniků zpracovatelského průmyslu zůstává relativně robustní. Přesto však výsledky nadále signalizují náznaky mírné nejistoty ekonomických subjektů, což se projevuje například snížením počtu firem, které plánují v nejbližších měsících další nárůst zaměstnanců, či mírným zhoršením výhledu v horizontu šesti měsíců. Ekonom Ifo, Gernot Nerb, se domnívá, že pro udržení lepších vyhlídek evropské ekonomiky je momentálně důležité, aby sazby ECB nemířily vzhůru. Naopak by prý očekával spíše jejich snížení.

Analytik Vojtěch Benda: I přes mírně rostoucí optimismus na finančních trzích po zveřejnění Ifo čísel je však třeba vzít v úvahu, že většina respondentů odevzdala dotazníky s hodnocením již 14 dní před prudkým poklesem akciových indexů, což případný optimismus z čísel mírně krotí. Na druhou stranu se jeví, že rizika výrazného zpomalení růstu německé ekonomiky (a tudíž i podstatná část eurozóny) není momentálně tak aktuální jako v případě USA. Pro další vývoj bude důležité nastavení měnové politiky. I přes nedávné snížení sazeb Fedu se zdá velmi nepravděpodobné, že by ECB byla více ochotná ke snižování sazeb, což potvrdil i prezident ECB Trichet při svém včerejším vystoupení pro EU parlament. Dnešní čísla by mohla nadále protiinflační náladu ECB ještě mírně utvrdit. Dnešní data jsou krátkodobě pozitivní pro kurz koruny.

Vojtěch Benda

ING Wholesale Banking
Nadrazni 25, Praha 5, 150 00
Tel: +420 2 5747 4432
Fax: +420 2 5747 4550
E-mail: vojtech.benda@ing.cz

Informace pro média:

ING Wholesale Banking je obchodní název pro aktivity korporátního bankovnictví ING Bank N.V. V České republice byla založena v roce 1992 jako organizační složka ING Bank N.V. Amsterdam. V roce 2006 dosáhla aktiva hodnotu přesahující 60 miliard korun. ING Wholesale Banking je členem Burzy cenných papírů Praha a České bankovní asociace.

ING je globální finanční institucí holandského původu, nabízející služby v oblasti bankovnictví, pojiš?ovnictví a správy aktiv 60 milionům soukromým, firemním a institucionálním klientům v 50 zemích. S více než 120 000 zaměstnanci se ING skládá ze širokého spektra prominentních společností, které slouží svým klientům pod značkou ING.

ING Group si je dobře vědoma své korporátní zodpovědnosti a globálně iniciovala projekt „Chances for Children“. Ve vztahu k tomuto projektu se ING Wholesale Banking v České republice rozhodla spolupracovat s Nadací Terezy Maxové, která svými cíly ideálně zapadá do její strategie – podpory vzdělání, volnočasových a sportovních aktivit. Spolupráce je ojedinělá i svým způsobem rozdělování grantů, nebo? grantová komise je složena nejen ze zástupců Nadace, ale i zaměstnanců ING Wholesale Banking.

Pro více informací kontaktujte:
ING Wholesale Banking
Zuzana Kalabová
Marketing & Communications Manager
Nádražní 344/25, Praha 5
Tel.: 257 474 339, +420 602 204 835
E-mail: zuzana.kalabova@ing.cz
Stance Communications, s.r.o.
Viola Baštýřová
Account Manager
Salvátorská 931/8, Praha 1
Tel.: + 420 224 810 809, + 420 776 210 599
E-mail: viola.bastyrova@stance.cz