Z riskantních investic mají Češi obavy

Investiční skupina Pioneer Investments, která je dlouholetým klientem agentury Stance Communications, zjišťovala, jak jsou Češi ochotni riskovat při nakládání se svými penězi. 

Ukázalo se, že Češi se svými penězi nakládají poměrně opatrně. Šest z deseti by nikdy nevložilo peníze do rizikové investice a před příslibem vyššího výnosu by upřednostnilo jistotu. Dalších téměř 40 % by takovou investici využilo rádo, ale rozhodovali by se v závislosti na podmínkách daného rizikového obchodu. Jen jeden ze sta našich spoluobčanů využívá ke zhodnocení svých peněz rizikové investice, nejčastěji podílové fondy, obchodování na burze či forexu nebo investování do zlata. 

Naši východní sousedé jsou přitom o poznání odvážnější. Přes 40 % obyvatel Slovenska, tedy dvakrát víc než u nás, již někdy vložilo peníze do tzv. „riskantního obchodu“. Ti, kterým se to vyplatilo, uváděli jako výhodnou investici nejčastěji investiční fondy, nákup konkrétních cenných papírů a investice do nemovitosti či zlata. Mezi zajímavými investičními počiny s pozitivním výsledkem byly jmenovány také sázky, bitcoin nebo zpětný odprodej zboží.

Podle odborníků z Pioneer Investments je určitá obezřetnost na místě, a to obzvlášť u nezkušených investorů. Avšak i konzervativně smýšlející Češi si stále víc začínají uvědomovat, že pokud chtějí dosáhnout atraktivnějších výnosů, musejí přistoupit na určité riziko.

Průzkum pro investiční skupinu Pioneer Investments realizovala agentura Sofres Factum.