ZAMĚSTNANCI KRAJSKÉHO ÚŘADU VĚNOVALI DO SBÍRKY PRO DĚTI STOVKY KNIH

Bezmála osm set dětských knih se podařilo shromáždit zaměstnancům moravskoslezského krajského úřadu. Darované knihy dnes v Ostravě slavnostně převzali ředitelé sedmnácti dětských domovů.

Moravskoslezský kraj se tak zapojil do celorepublikového programu Druhý život dětské knihy, díky kterému mohou znovu „ožít" už přečtené, odložené knihy pro děti. Program je součástí projektu SENzační SENioři Konta bariéry. Jeho cílem je „oživit" nepotřebnou a přitom kvalitní dětskou literaturu uloženou mnohdy bez jakékoliv perspektivy využití v domácnostech, vrátit ji zpět do rukou potřebných dětí a mládeže a podpořit tak jejich vztah ke čtení.

„Během dvou měsíců se na odboru školství, mládeže a sportu krajského úřadu, který sbírku organizoval, shromáždilo zhruba 800 knih dětské literatury. Z toho asi 360 knih pohádek a příběhů pro nejmenší děti, 100 knih naučné literatury a 330 knih příběhů a klasické literatury pro starší děti a dospělé, jichž je v našich dětských domovech bezmála sedmdesát," uvedl ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza. Dodal, že cestu na krajský úřad našlo i několik občanů, například osmnáct nových výtisků své knihy O kočičí mamince osobně doručila a dětem z dětských domovů věnovala regionální autorka paní Jarmila Dolanská Scheinkönigová.

„Pro podporu projektu se podařilo získat také významného partnera – nakladatelství Librex, jež do sbírky přispělo jednapadesáti knihami. Děkuji všem dárcům, věřím, že knihy najdou své nové čtenáře a přinesou dětem ponaučení i zábavu," konstatoval ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza. Do sbírky osobně přispěl několika výtisky. „Jsou to knihy, které měly rády moje děti. Teď už ale mají jiný čtenářský vkus a byla by škoda, kdyby pohádky a leporela bez užitku ležely odložené v knihovně. Mohou tak potěšit další čtenáře," dodal ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.

Vedoucí odboru vnitra a krajského živnostenského úřadu Věra Dostálová je přesvědčená o tom, že „v knihách je kouzlo". Do sbírky jich věnovala několik desítek. „Chci se o to kouzlo podělit s ostatními. V rodině vlastníme antikvariát, proto jsem mohla vybrat i větší počet knih pro různé věkové skupiny dětí. Odmala jsou knihy moje srdeční záležitost, ty nejoblíbenější teď schovávám pro vnoučata. Ráda přispěju k tomu, aby i další čtenáři mohli zažít ten neopakovatelný pocit, který četba a listování v knížce přináší," řekla vedoucí odboru vnitra a krajského živnostenského úřadu Věra Dostálová.

Manželka vedoucího odboru právního a organizačního moravskoslezského krajského úřadu Petra Pospíšila napsala řadu dětských knih a leporel. Společně se svými dvěma dcerami do sbírky vybrali a věnovali několik autorských výtisků i s věnováním a další knihy. „Nápad dát přečteným knížkám druhý život se nám okamžitě zalíbil. Objevování nových obzorů a svět fantazie se tak může otevřít i pro další děti," míní vedoucí odboru právního a organizačního moravskoslezského krajského úřadu Petr Pospíšil.

„Jsme velice rádi, že se v době krátkých textových zpráv najdou firmy, instituce a jednotlivci, kteří se snaží dětem z dětských domovů zprostředkovat jedinečný zážitek prostřednictvím mizícího fenoménu tištěné dětské knihy, neboť přínos aktivní četby je pro děti neoddiskutovatelný," říká Petr Augustinský, ředitel Dětského domova v Příboře.