Lidé se bojí ztráty příjmu stále více. Zájem o pojištění ztráty zaměstnání roste o 71 %
Koronavirová pandemie ovlivnila osobní a pracovní život naprosté většiny české populace. Velký dopad má také na obavy o ztrátu zaměstnání, respektive o ztrátu dostatečného příjmu, který jednotlivce či rodiny uživí. To potvrzují data BNP Paribas Cardif Pojišťovny týkající se růstu pojištění úvěrů na riziko ztráty zaměstnání. V říjnu vzrostlo meziročně o 53 %, v lednu pak dokonce o 71 %. Lidé se tak o svoje zaměstnání a ztrátu příjmu obávají stále více.
„Mnoho zaměstnavatelů, které postihl pokles zakázek v souvislosti s covid-19, se v loňském roce ještě snažilo situaci ustát. Například optimalizovali chod firmy bez propouštění. Tomu se ale při pokračujícím omezení ekonomiky letos mnoho z nich nevyhne. Mnoho zaměstnanců tak o svoji práci přijde a zdaleka ne každý najde obratem odpovídající pracovní pozici a ohodnocení u jiného zaměstnavatele,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.
Obavy ze ztráty doposud stabilní výše příjmu dále rostou. Lidé pojišťují více riziko ztráty zaměstnání u svých klíčových úvěrů, jako jsou hypotéky či spotřebitelské úvěry. „Data BNP Paribas Cardif Pojišťovny ukazují, že došlo k meziročnímu nárůstu pojišťovaných úvěrů pro případ ztráty zaměstnání o více než 70 %, a to jak u hypoték, tak i u spotřebitelských úvěrů,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny. „Celkově sledujeme růst zájmu o pojištění schopnosti splácet a v současné situaci je tento zájem ještě zvýšen obavou ze ztráty zaměstnání a stabilního příjmu,“ dodává.
Dalším důvodem růstu zájmu o pojištění úvěrů na riziko ztráty zaměstnání je, že stále větší část populace si začíná uvědomovat nedostatek finančních rezerv na pokrytí pravidelných výdajů a na splátky úvěrů při výpadku příjmu.