Jak zachránit tisíce českých diabetiků před mrtvicí?
Diabetikům hrozí až třikrát větší riziko mrtvice oproti zdravému člověku. Pacienti s cukrovkou mají vyšší úmrtnost a těžší neurologické postižení. Přitom lze fatálnímu konci předejít včasnou návštěvou lékaře – to je hlavní poselství pondělní moderované debaty pod patronací DAČR (Diabetické asociace České republiky), kterou zorganizovala Stance Communications.
Jsme moc rádi, že se ve studiu v pražském Kongresovém centru podařilo přivítat renomované hosty – přednostu Geriatrické interní kliniky 2. LF UK a FN v Motole a současně prezidenta Diabetické asociace České republiky (DAČR), profesora MUDr. Milana Kvapila, CSc., MBA a pak primáře Neurologické kliniky 2. LF UK a FN v Motole, docenta MUDr. Aleše Tomka, Ph.D., předsedu Cerebrovaskulární sekce ČNS ČLS JEP.
V Česku se s diabetem potýká přes milion lidí. Až třetina dospělé populace má mezi svými blízkými příbuznými diabetika. Kdo proto nezná hladinu cukru v krvi, měl by navštívit praktického lékaře a nechat si sestavit tzv. profil rizika. V případě, že se u pacienta objeví nebezpečí mozkové příhody, lze na základě toho poté nasadit personalizovanou léčbu. Bohužel u mnoha lidí platí, že se jejich diabetes projeví až s cévní mozkovou příhodou. Cukrovka sice nebolí, ale její následky mohou stát člověka život. Významné opodstatnění tak představuje prevence v podobě tzv. agonistů receptoru pro GLP-1.
Moderovanou debatu ve spolupráci s ČTK jste mohli sledovat živě na iHNED.cz, iDNES.cz a Novinky.cz. Pokud jste nestihli, k dispozici je záznam.
Odkaz na youtube zde.